Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Mos Ioan Roata.......reloaded!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Mos Ioan Roata.......reloaded!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-15, 12:06 pm

Mos Ioan Roata discuta cu un politician, care tocmai terminase expunerea platformei politice a partidului sau.
Zice Mos Ioan Roata: Platforma politica pe care am auzit-o e foarte promitatoare, imi place. Am insa o singura nelamurire. Cum facem asta?
Pai simplu, zice politicianul , vezi bolovanul acesta?
Da , zice mosul!
Pai, continua politicianul, sa il iei si sa il duci zece pasi la stanga ta.
Mos Ioan Roata puse mana pe bolovan, se opinti cu toata puterea, a impins, a tras bolovanul si nimic. Neputincios privi nedumerit spre politician.
Politicianul privi in jur la multimea de oameni , alegand 5 baieti vanjosi: Pune-ti mana alaturi de mosul acesta si duceti bolovanul zece pasi la stanga lui.
Pentru ca treba nu mergea foarte repede , politicianul ii organiza astfel la final bolovanul fu transportat, aproape fara efort, la locul stabilit.
Ei vezi, spuse politicianul multumit, daca va conducem si va organizam noi, bolovanul ajunge repede, eficient , organizat acolo unde ne dorim!
Mos Ioan Roata, privi baietii, privi palmele sale, privi bolovanul apoi intorcandu-se spre politician spuse:
Nu va fie cu suparare, daca va votam, ce salariu aveti acolo in parlament sau unde ajungeti?
Politicianul incepu sa calculeze privind in sus: E mult.....si mai punem, sporuri, indemnizatii.....diurne, facilitati la transport si cazare.......e! E salariu mare , da de ce intrebi mosule?
Dupa cate vad, analizeaza mosul, noi aici am luat un bolovan ales de dumneata, ne-am organizat cum ai spus dumneata si am dus bolovanul unde ai spus dumneata.
Eu ma gandeam asa, spuse mos Ioan Roata, noi platim impozite, impozitele merg la bugetele locale sau de stat, de acolo se platesc salariile la voi. Pai se cheama ca noi va platim. Pai daca noi va platim, mie mi se pare ca ar trebui ca noi sa alegem bolovanul , sa iti aratam unde vrem sa il ducem, apoi dumneata sa vii sa ne ajuti sa ne organizam in asa fel incat bolovanul sa ajunga unde vrem noi, platitorii de impozite,.......nu unde doriti dumneavoastra, angajatii nostrii!
Atunci , alegeti bolovanul....spune politicianul, pana cand nu aflati care e bolovanul si unde vreti sa il duceti, pe ce baza alegeti o platforma politica sau alta? Alegeti ce vreti si apoi veniti sa vad daca pot sa va organizez!

Mos Ioan Roata si cei 5 baieti fac o adunare ad-hoc si dupa doua ore de dezbateri se intorc la politician.
Am gasit bolovanul.......comunicarea e primul nostru bolovan, organizeaza-ne ca sa putem sa ne intelegem, sa ajungem la un punct comun, acolo vrem sa ajungem.........abia apoi putem alege alti bolovani! Ce ne ofera platforma voastra politica la aspectul comunicare?

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14469
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default Re: Mos Ioan Roata.......reloaded!

Mesaj  Nicoleta la data de 2010-01-16, 7:52 pm

Vorbe, multe vorbe... asta ofera platforma politica, indiferent a carui politician e.
Si iata ca le ofera "taranilor" ce-si doresc.... comunicare
Nicoleta

Sex : feminin Puncte : 13912
Data de inscriere : 08/01/2010
Localizare : Cluj-Napoca

http://ganduriefemere.blog-gratuit.ro

Sus In jos

default Stii care e partea amuzanta?

Mesaj  Admin la data de 2010-01-16, 8:41 pm

Nicoleta a scris:Vorbe, multe vorbe... asta ofera platforma politica, indiferent a carui politician e.
Si iata ca le ofera "taranilor" ce-si doresc.... comunicare
Privit din punctul asta de vedere.....vorbele sunt doar vorbe.
Insa daca privesti putin mai dintr-o parte , vei vedea ca avem foarte mare nevoie ca noi insine sa invatam sa comunicam intre noi. Sa spunem unul altuia ce dorim, la asemenea scara incat sa avem o imagine cat mai clara despre ce doreste romanul.
Daca acesta comunicare nu exista ....pe principiul ca degeaba vorbim intre noi ca nu ne intelegem.....e vai de noi, renuntam tocmai la ce avem nevoie....la comunicare.
De aceea mos Ioan Roata si baietii au cerut sa fie invatati sa comunice, tocmai ca sa se poata intelege si astfel sa afle ce doreste fiecare dintre cei (5 baieti si mosul) sase oameni, pentru ca apoi sa gasesca o solutie care sa indeplineasca in cea mai mare masura necesitatile fiecaruia.
In general, politica ne dezbina, mai mult decat ne ajuta sa ajungem la un punct comun.
Un exemplu este povestea aia cu racul, broasca si stiuca......toti fac in asa fel incat sa obtina ce vreau, rezultatul......miscare 0.
Hai sa punem in loc la broasca, rac si stiuca.....partidele romanesti.......
Pare ca exista o asemanare izbitoare.....toti trag in directii opuse.....rezultat 0 sau aproape 0.
De ce fac asta?
Pentru ca isi permit......fiecare partid promite ceva ce n-a promis celalalt partid....astfel trag in directii opuse. In parlament fac la fel unul face celalalt desface. Rezultat 0 pentru noi romanii. Ei spun de fiecare data ca fac vointa poporului.
Asta e vointa noastra.......sa stam pe loc?
Cred ca vointa noastra e sa evoluam in directia buna...insa pana populatia nu are nici cea mai vaga idee care e directia pe care o doreste........depind de alegerile politicienilor , care alegeri se fac pe principiul......io asta as vrea, si daca eu vreau asta si sustinatorii mei o vreau.
Oare chiar asa sa fie? Chiar vrem ce vreau politicienii? Insa daca nu vrem asta....trebuie sa invatam sa comunicam intre noi.....sa aflam ce vrem, nu fiecare in parte ci cat mai multi dintre noi!

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14469
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default Re: Mos Ioan Roata.......reloaded!

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum