Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Preocuparile si constientizarea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Preocuparile si constientizarea

Mesaj  Admin la data de 2010-02-21, 2:04 pm

Cred ca parametrul principal in constientizare este preocuparea pe care o avem in momentul constientizarii.
Poate fi o preocupare obisnuita, deci perceputa ca normala de noi, sau o preocupare noua, generata poate de situatie.
In general in momentul in care dorim sa gasim ceva atentia se orienteaza automat in minte sau in exterior pentru a gasi acel ceva.
Cred ca in momentul in care alegem sa efectuam o cautare , mintea programeaza automat atentia sa se orienteze in directiile in care obtinem raspunsuri relevente pentru cautare.
Dar daca presupunem ca acea cautare e permanenta? Sa spunem gasirea unei oportunitati. Atentia se va orienta permanent spre oportunitati, in acest proces memoria inmagazinand informatii care la un moment dat urmeaza sa fie constientizate.
Problema pe care vreau sa o aduc in discutie este capacitatea noastra de a fi la un moment dat constienti de toate cautarile pe care le-am programat ca permanente de-a lungul vietii. In copilarie cautam in special jucarii. Oare faptul ca la varsta pe care o am acum , de fiecare data cand trec prin apropierea unui magazin de jucarii, atentia imi este atrasa de acel magazin e doar o intamplare, sau o cautare marcata undeva in minte ca necesara si lasata asa? Poate nu pare grava acesta orientare preprogramata. Daca insa in acest proces de orientare a atentiei, scap din vedere, ca peste drum de acel magazin de jucarii, in vitrina, este exact produsul sau oportunitatea pe care o caut de la 25 de ani, o oportunitate pe care o astept de mult? Aceasta cautare la care nu am renuntat constient, o cautare de care practic nu imi mai aduc aminte ca am programat-o, are astfel o influenta majora asupra vietii mele.
Oare cate cautari pe care le-am marcat la un moment dat ca fiind permanente......sunt acum fara relevanta insa ne influenteaza viata.
Stau si ma intreb cate persoane au trecut pe langa oportunitatea vietii lor, fiind atenti in partea opusa, atrasi de cautari parca fara rost scapand astfel din vedere exact ce ii intereseaza pe moment?
La o fetita la un moment dat in loc de bani i-am dat un loz cu de cinci ori suma ceruta. Rezultat? A rupt lozul, l-am gasit mai tarziu pe scari. Ea cauta bani!

Cred ca daca suntem preocupati de ceva, cautam informatii in legatura cu acel ceva, si cand nu avem preocupari, cautam informatii pentru preocupari mai vechi, obisnuite.
Daca bogatii in general cauta oportunitati, si saracii in general numara obstacole, cata influenta are preocuparea lor fata de bogatie, sau saracie asupra vietii lor, asupra a ceea ce gasesc in fiecare zi?
Sunt sigur ca stiti, ca si mine foarte multe cazuri in care doua persoane vad diferit aceeasi situatie: una vede oportunitatea alta pericol, sau risc. Una defineste valoarea oportunitatii si cealalta evalueaza valoarea riscului si al pericolului. Una defineste resurse potentiale, alta defineste potentialul lipsurilor. Una defineste potential castig iar cealalta potentiala pierdere. Una potentiala satisfactie iar cealalta potentiala dezamagire.
Necazul apare atunci cand cel care vede oportunitatea actioneaza , iar cel care vede invers, renunta din start. E adevarat ca amandoi obtin ce cauta: unul satisfactie, celalalt liniste si normalitate.

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14944
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum