Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Interviu: Voluntariatul si educatia in Romania.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Interviu: Voluntariatul si educatia in Romania.

Mesaj  Admin la data de 2010-02-26, 11:33 am

Invitatul nostru , participa de o buna bucata de vreme la activitatile Asociatiei Little People Romania.
Implicarea voluntarului in acest tip de activitati are si aspecte forte utile in dezvoltarea unor capacitati foarte necesare viitorului adult.
Vom incerca sa aflam detaliile muncii de voluntar si beneficiile acestei activitati!

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14644
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default O prima intrebare!

Mesaj  Admin la data de 2010-02-27, 11:35 am

Va rugam sa ne transpuneti activitatea dumneavoastra sub forma unui mic istoric, pentru a ne putea forma o imagine despre cum se ajunge voluntar, ce inseamna voluntariatul si cum devine acesta ocupatie o activitate pe baze de permanenta. Practic o scurta prezentare a dvs. ca voluntar.

Admin
Admin

Sus In jos

default Cum am ajuns voluntar...

Mesaj  Ray Coco la data de 2010-03-01, 12:19 am

In primul rand, buna seara si bine v-am gasit!

Ma numesc Cornel Raiu, am 19 ani, sunt din Cluj, elev la Colegiul National Emil Racovita (rezultatele spun ca este cel mai bun liceu din Cluj si sunt foarte mandru ca invat aici), sunt in clasa a 12-a si SUNT MANDRU SA FIU ROMAN!

Sa raspund la intrebare...

Gandurile mele de a deveni voluntar au inceput sa imi zburde prin cap de prin clasa a 7-a cand inca eram elev al Liceului Teoretic Lucian Blaga si ii auzeam pe cei din jurul meu, elevi mai mari decat mine, ca merg ca si voluntari la Crucea Rosie sau alte organizatii de genul acesta. Dupa aceea am purtat o discutie cu mama mea si i-am spus ca ma pasioneaza gandul de a fi voluntar iar ea m-a sustinut si chiar m-a incurajat (la un moment dat a devenit chiar o obsesie pentru ea) sa ma inscriu intr-o asociatie de voluntariat.

Am ramas la nivelul de "gand" pana in clasa a 9-a cand, in luna iunie, am participat pentru prima oara la o actiune de voluntariat cu ocazia RITTO (Romanian International Table Tennis Open), competitie organizata de Asociatia "The Little-People" Romania in parteneriat cu Centrul Lamont, care aduna jucatori de tenis de masa, care au probleme (un anumit nivel de handicap), din TOATA LUMEA. Am participat la aceasta actiune, nu pentru competitia si gandul meu de a fi voluntar, ci pentru diploma care se oferea pentru 2 ore de voluntariat intr-una din cele 3 zile in care s-a desfasurat competitia si care sriam ca va cantari la CV-ul meu pe viitor. Am ajuns acolo, mi-am facut treaba (am fost copil de mingi, si am ajutat la mentinerea curateniei in Sala Sporturilor) insa nu am stat decat o ora si jumatate, pentru ca aveam o coordonatoare foarte agitata si pe care, sincer, nu am mai suportat-o dupa o ora . Mi-am luat diploma si am plecat.

In anul urmator, iunie 2008, a venit din nou unul din membrii LP (Little People - o voi scrie asa de acum incolo) la noi la scoala si am fost anuntati ca in data de 10 iunie incepe a 2-a editie a RITTO, la care dupa cateva ezitari m-am decis sa particip. Spre deosebire de data trecuta, acum am venit cu gandul de a fi voluntar nu neaparat pentru acea diploma si m-am decis sa fac treaba. Am ajuns la Sala Sporturilor la ora 10:00 si trebuia sa stau pentru 2 ore pentru a primi acea diploma, insa a inceput sa imi placa sa fiu acolo si sa ajut, asa ca am stat putin peste program (pana la ora 20:00) fiind singurul din voluntarii noi care au stat pana la momentul in care toti au parasit sala. A 2-a si a 3-a zi am ajuns la ora 7:00 dimineata si am stat din nou pana la sfarsit de fiecare data. Katie, vice-presedinta asociatiei m-a vazut cum ca eram foarte activ si ma implicam foarte mult inclusiv in organizarea voluntarilor (lucru care eu teoretic nu trebuia sa il fac si nici nu eram pregatit pentru a il face) si o faceam destul de bine. Katie a fost foarte impresionata de munca care o faceam prin urmare am ajuns chiar sa dau interviu pentru Antena 1, unde desi jumatate din cuvintele mele au fost balbaieli, m-am descurcat cat de cat bine si acolo. la sfarsitul zilei a 3-a a fost petrecerea cu ocazia incheierii RITTO unde au fost adusi si cei mai activi 10 noi voluntari, numele meu aparand si el printre ale celorlalti voluntari noi. Am reusit sa ma integrez mai bine in familia LP, care in timp a ajuns sa fie a 2-a mea familie. Practic cu ocazia RITTO 2008 a inceput viata mea de voluntar din care nu regret nici macar o secunda! (Apropo, sa ma laud putin, am castigat si in 2007 si in 2008 premiul de "cel mai bine organizat campionat de tenis de masa pentru oameni cu dizabilitati din LUME!-si eu am ajutat la aceasta performanta )

La aproximativ 1 luna dupa RITTO, la Casa Galbena (sediul asociatiei) s-a organizat o intalnire a grupului TEMERARII (grupul adolescentilor din Romania care au INVINS CANCERUL!) la care am fost si eu invitat si la care m-am simtit foarte bine mai ales vazand ca toti cei de acolo sunt foarte sociabili si au fost foarte fericiti sa aiba un nou membru in "familie".

Mai apoi la inceputul lui August, am aflat ca urmeaza o tabara a Temerarilor, undeva langa Gilau, jud. Cluj, unde, din nou, am fost invitat si eram foarte fericit si in acelasi timp mirat de acest lucru. Acolo am cunoscut foarte multi supravietuitori in lupta cu cancerul, adevarati EROI, persoane cu un caracter foarte puternic, si o vointa de FIER de la care nu poti decat sa inveti.

Cam de acum LP a inceput sa insemne ceva special in viata mea!

Reveniti din tabara, am fost chemat la un workshop, unde ne-au fost prezentate toate activitatile pe care asociatia le desfasura in acea vreme. Una din ele m-a impresionat in mod deosebit, prin care eu urma sa devin voluntar la una din sectiile de oncologie pediatrica din oras unde trebuia sa ne jucam cu copii si sa ii facem sa se simta bine cel putin pentru 2 ore, timp in care noi suntem acolo. Am inceput sa activez acolo, in scurt timp am avut o echipa foarte bine definita, nemaiavand nevoie de supravegherea unui coordonator. In scurt timp am ajuns sa fim chiar cea mai buna echipa din cadrul sectiei de oncologie din clinica de pediatrie 2 din Cluj (cunoscuta in cadrul LP ca si ONCO2). Aceasta vizita saptamanala a devenit ceva foarte bine definit in programul meu si singurele motive pentru care nu mergeam erau cele care aveau legatura cu sanatatea mea.

In februarie 2009 am fost pus, alaturi de colega mea Iulia Matei ca si conducator al ONCO 2. Aceasta "promovare" mi-a dat foarte multa incredere in mine, asta motivandu-ma si ajutandu-ma sa trimit mai departe noilor voluntari increderea si pasiunea cu care merg acolo la acei copii sa ii fac sa se simta mai bine timp de 2 ore. Nu stiu daca Iulia va citi acest interviu vreodata, dar vreau sa ii multumesc si cu aceasta ocazie si sa spun ca fara ajutorul ei nu cred ca reuseam sa fac fata acestei pozitii avand in vedere faptul ca sunt in clasa a 12-a si am bac-ul anul acesta.

In mai 2009, cea de a 3-a editie a RITTO, m-a gasit ca organizator, responsabil asupra coordonarii tuturor voluntarilor, si activitatii lor la mesele de joc (ca si copii de mingi) si la pastrarea curateniei in Sala.Aceasta editie RITTO a fost din nou incununata cu succes fiind numiti pentru a 3-a oara consecutiv, pe scurt, CEI MAI BUNI DIN LUME!

In august 2009 a urmat cea de a 2-a tabara Temerarii, de data aceasta la Rasnov, jud. Brasov, unde am cunoscut foarte multi noi membrii ai clubului Temerarii, adika foarte multi noi supravietuitori in crancena lupta cu cancerul. Aici am fost din nou printre organizatorii taberei, tabara care a fost la randul ei un SUCCES. In cadrul acestei tabere a fost lansat programul POTI SI TU (YOU CAN TOO) care vizeaza adolescentii care la ora asta se lupta cu cancerul, si prin care TEMERARII, supravietuitorii nostrii ii sustin pe cei cu probleme, le impartasesc din experienta lor si astfel ii ajuta sa treaca si sa isi doreasca tot mai mult sa iasa invingatori sin aceasta lupta, lupta cu cancerul. Am reusit aici sa atragem atentia Mass-Media astfel reusind sa imprastiem foarte mult mesajul nostru pentru cei care la ora aceasta se lupta cu cancerul adica :

POTI SI TU

Cum poate deveni voluntariatul o activitate pe baza permanenta?

Simplu!

Am ajuns la momentul in care pot sa fac urmatoarea afirmatie si sa pot jura ca am dreptate: Voluntariatul este ca un drog, daca reuseste sa iti ajunga la suflet, nu mai scapi de el!
Ray Coco
Moderator
Moderator

Sex : masculin Puncte : 14044
Data de inscriere : 14/01/2010
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

default Re: Interviu: Voluntariatul si educatia in Romania.

Mesaj  Admin la data de 2010-03-01, 12:34 am

Ca sa nu ramana nerasplatit efortul tau inca de la inceput.......multumesc pentru tot articolul acesta.
Sincer imi cam da bataie de cap in ceea ce priveste intrebarile urmatoare.
Sa incerc sa imi revin totusi:
Activitatea acesta banuiesc este si intr-o oarecare masura consumatoare de timp. Cum reuseste un voluntar sa impace si scoala si voluntariatul?

Admin
Admin

Sus In jos

default Gestinoarea timpului!

Mesaj  Ray Coco la data de 2010-03-05, 11:49 am

Intradevar timpul este o problema majora, mai ales cand ma gandesc ca anul acesta am bacalaureatul si trebuie sa acord o atentie sporita scolii.

Raspunsul sau, mai bine zis, solutia la aceasta problema este managementul timpului si organizarea acestuia astfel incat sa fie timp de amandoua, bineinteles cu scoala pe primul plan.

O persoana care isi doreste succes in viata si aspira la lucruri mari, grandioase trebuie sa stapaneasca problema timpului aproape la perfectie, sa poata sa se ocupe la perfectie de viata personala, studii, prieteni si job-ul care il are sau nu acea persoana.
Ray Coco
Moderator
Moderator

Sus In jos

default Satisfactii....

Mesaj  Admin la data de 2010-03-05, 12:25 pm

In general oamenii urmaresc satisfactia in tot ceea ce fac.
Care sunt satisfactiile mari si mici ale muncii de voluntar?

Admin
Admin

Sus In jos

default Satisfactii?

Mesaj  Ray Coco la data de 2010-06-06, 10:41 pm

As putea spune ca satisfactiile apar pe parcurs. Pe masura ce te implici, te implici si sufleteste si automat faptul ca sti ca ajuti pe cineva te motiveaza sa mergi mai departe si sa te implici mai mult.

Ce pot sa zic...satisfactia o simt atunci cand stiu ca cei pentru care fac tot ceea ce fac sunt satisfacuti. Este o satisfactie ce nu poate fi explicata in cuvinte...este ceva mai mult decat bucurie...

Cred ca singurul mod prin care puteti afla este sa deveniti chiar voi insiva voluntari.
Ray Coco
Moderator
Moderator

Sus In jos

default Re: Interviu: Voluntariatul si educatia in Romania.

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum