Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Romania din copilarie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Romania din copilarie

Mesaj  simona.danciu la data de 2010-03-01, 9:28 pm

Imi e dor, din nou imi e dor de acasa. Imi e dor de Negreni, de satucul mic din Teleorman pe ulitele caruia alergam desculta si de dealurile verzi pe care primavara le priveam cu sete. Mi-e dor de corcodusul de la poarta, de batatura pe unde alergam cainele, de lapte proaspat, de mirosul de iarba cosita, de basmaua bunicii care imi stergea lacrimile. Imi e dor de momentele alea de primavara timpurie cand stand in casa am taiat itele razboiului si am stricat frumusete de macat. Mi-e dor de privirea mea de atunci, cea care nu vedea decat joaca, mi-e dor rasetele copilariei. Mi-e dor de paparuda jucata ca sa chemam ploaia, noi niste impielitati de copii, cu frunze verzi prinse in jurul braului. Imi e dor vremurile alea tihnite cand mamaie ne primenea de Pasti cu haine noi si ne trimitea la biserica, avand in buzunar un ou, ca sa ne spovedim si sa ne impartasim. Imi e dor de linistea serilor cand ne spalam pe rand in albia de lemn si apoi ne bagam in pat si ascultam ce au mai facut mamaie si tataie peste zi. Imi dor de culesul viei si de rasetele oamenilor mari cand isi aduceau aminte de tinerete. Imi e dor de praful care se ridica in urma mea cand goneam spre vale pana la tata Bibina sa mananc niste dude rosii. Imi e dor de mirosul pepenului adus de tataie din care ma infruptam cu pofta fara sa mai astept ca cineva sa il taie bucati. Imi e dor de toropeala verii si de gustul apei de la fantana, de merele furate pe care mamaie le pastra in copac ca sa le imparta. Imi e dor de pasatul gustos pe care il fierbeau mamaiele satului de Mosii de vara si de obiceiul de a ne fi spalate picioarele inainte de a ne aseza la masa. Imi e dor de tataie care povestea despre razboi si de mamaie care ne spunea cum a plecat ea de la Bucuresti ca sa vina la Negreni. Imi e dor de Negreni, de batranii satului care ne spuneau povesti frumoase si care ne tineau pe genunchi, care ne dadeau nuci si mere. Imi e dor de timpurile cand satul prindea viata cand tinerii jucau Calusul sau de momentele in care era vreo nunta. Imi e dor de copii culcati in copai de lemn, pe care femeile le leganau in speranta ca pruncii vor adormi ca sa isi poata vedea de treaba. Imi e dor de glasul lui Liviu Vasilica pe care il auzeam rasunand din radioul de lemn maro cu butoane bej de plastic. Imi e dor sa il privesc pe tataie cum se barbeierea intr-un ochi de oglinda. Imi e dor de atunci, de candva cand visam sa fiu mare. Imi e dor de Negreni, de satucul mic din Teleorman pe ulitele caruia alergam desculta, vara, si de dealurile pe care iarna ma dadeam cu sania.
simona.danciu

cetatenie : Romana
Sex : feminin Puncte : 13561
Data de inscriere : 01/03/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

default Re: Romania din copilarie

Mesaj  Admin la data de 2010-03-01, 10:09 pm

Bine ai venit!
Si Negreniului.....sigurii este dor de tine!
Sincer abia astept sa dea frunza si o tai unde stiu eu......dupa toata povestea plina de detalii, mi-i dor de munte!

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14369
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum