Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Nesimtirea, sora cu romanul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Nesimtirea, sora cu romanul

Mesaj  Nicoleta la data de 2010-01-16, 7:58 pm

Fiecare din noi a trecut prin "cei 7 ani de-acasa", dar cum a trecut sau ce urme au lasat acesti ani in caracterul si-n personalitatea fiecaruia dintre noi, nu e foarte greu de constatat cu ochiul liber.

Ce le lipseste celor mai multi dintre noi? Unii ar spune poate: “educatia”. Nu, nu cred ca ne lipseste in atat de mare masura educatia. Ne lipseste “bunul simt”. Inainte de a ne dori sa ajungem niste persoane inteligente, cultivate, si cu o cariera demna de invidiat, ar fi bine sa ne dorim sa ajungem “oameni”.
Traim printre oameni, deci hai sa incercam sa fim si noi oameni!
Nicoleta

Sex : feminin Puncte : 14087
Data de inscriere : 08/01/2010
Localizare : Cluj-Napoca

http://ganduriefemere.blog-gratuit.ro

Sus In jos

default Si cum se poate face asta?

Mesaj  Admin la data de 2010-01-16, 8:45 pm

E foarte clar ca fiecare dintre noi are o idee despre ce se poate face........
Care crezi ca ar fi solutii bune in cazul acesta, ca de fapt asta ne intereseaza.......stim ca suntem nesimtiti.........cum devenim simtiti....asta-i intrebarea?
Ce am dobandit fiecare in cei sapte ani de acasa........ce este bun si ce ar trebui sa evitam in educatie.......cand ne crestem copii?

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14644
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default Re: Nesimtirea, sora cu romanul

Mesaj  Nicoleta la data de 2010-01-16, 9:06 pm

Ma gandeam la niste pilde. La niste intamplari povestite din care sa reiasa unde gresim si ce trebuie corectat. Sa invatam din greselile altora. Daca nu e in concordanta cu ceea ce urmaresti, poti sa stergi topicul
Nicoleta

Sus In jos

Mesaj  Nicoleta la data de 2010-01-19, 7:15 pm

Zilele trecute intrasem pe la Orange să cer niște informații.
M-am îndreptat frumos spre biroul de informații, și cum în fața mea era deja o persoană, am așteptat cuminte să-mi vină rândul. În spatele meu s-a așezat o doamnă în vârstă așteptând și dânsa să-i vină rândul. Până aici, nimic deosebit.

Povestea începe să aibă sens abia când intră în scenă “personajul”. Dânsul, se întinde peste ghișeu, că doar e bărbat, și-i spune grăbit operatoarei, fără să țină cont de faptul că aceasta era angajată în discuția cu clienta din fața mea și fără să țină cont că în fața lui mai așteptau două femei:
- Numai o întrebare!
Operatoarea îi aruncă individului o privire, în timp ce-și continuă tirada, sperând că va înțelege că e prinsă
într-o discuție și că nu e momentul s-o deranjeze.

În fine, operatoarea termină de discutat cu persoana din fața mea iar eu ajung în fața ghișeului, moment în
care, individul insistă din nou:

- Numai o întrebare am!
M-am uitat la el foarte calmă și i-am răspuns eu în locul operatoarei:
- Și eu am tot o întrebare. Pentru asta stau aici, ca să pun o întrebare.
Individul foarte ofensat că i-am tăiat vorba și “m-am băgat în fața lui” adaugă:
- Am întrebat-o pe domnișoara dacă pot să pun o întrebare, pentru că mă grăbesc.
I-am răspuns din nou, foarte calmă și fără nici o grabă:
- Pe mine ar fi trebuit să mă întrebați dacă puteți pune o întrebare, pentru că eu sunt la rând. Eu hotărăsc
dacă vă dau voie sau nu înaintea mea. Și nu vă dau.

Individul s-a supărat el ce s-a supărat, a comentat ce-a mai comentat, spunând că din cauza intervenției mele am pierdut amândoi și mai mult timp, adică timp în care el și-ar fi rezolvat problema și ar fi plecat. I-am spus individului că pe mine nu mă deranjează să pierd puțin timp în plus…. mai ales dacă în acest timp pot sa pun un nesimțit la punct.

Știu că este o întâmplare banală, una din multele întâmplări pe care le trăim zi de zi, dar tocmai pentru că ne batem zi de zi unii de alții, cred că ar trebui să ne respectăm ceva mai mult. Avem cu toții aceleași drepturi. Suntem egali și trebuie să ne cunoaștem fiecare locul. Trăim într-o societate, iar cel de lângă noi e aproapele nostru. Haide să-l respectăm! Respectându-ne unii pe alții, am scăpa de mulți nervi, mult stres și multe neplăceri. Și poate atunci, viața în România ni s-ar părea mult mai frumoasă
Nicoleta

Sus In jos

default Touche!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-19, 8:25 pm

La faza asta iti dau dreptate!
Daca te incalzeste cu ceva......la fiecare coada este cel putin o persoana care are de intrebat ceva.....timp de vreo 2-10 minute sau mai mult. De obicei cere voie, insa foarte rar asteapta sa le dai raspunsul.....intra in fata si gata.
Nesimtire....dovedita!
Problema e alta de fapt.........
Este o situatie in care persoana forteaza obtinerea unui favor fara sa para ca ii pasa de ceilalti. Este o dorinta generala a romanilor, sau sunt doar rabufniri ale unora?
Acuma sincer....eu stau la coada, fara exceptie.....dar aia nu inseamna ca prin creier nu circula macar ca idee si varianta cu intratul in fata.
Si de fapt.....ma supara mai mult ca el are tupeu....si eu nu.
Imi face impresia ca este posibil ca fiecare sa fi fost educat pe undeva, pe acasa, ca daca poate si are tupeu....de ce sa nu profite. Cei care au tupeu gandesc si fac....ceilalti doar gandesc.
Intr-un fel eu pot face ceva.....am copii......ii educ in alt mod. Am o scapare!
Ideea de baza e ca sub o forma sau alta trebuie sa ne intelegem......suntem izbitori de asemanatori......doar tupeul difera!
Poate daca comunicam mai mult........la nivel national schimbam ceva...la noi si ceilalti la ei. Doar sa dorim!

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Camelya la data de 2010-01-19, 10:33 pm

fazele astea ma enerveaza si pe mine...de fapt cred ca pe toata lumea si mie imi e ciuda ca nu am tupeul altora dar mai ciuda imi e ca nu pot saa le zic vreo doua acelor nesimtiti.
Uite, eu sunt caserita intr-un supermarket si cel mai penibil si cel mai enervant lucru e cand vin oamenii de dimineata cu bani mari ( ex: 100- 50 lei)insa ei au de achitat vreo 5 lei sa zicem pana la 10 lei, bun am inteles ei vin cu intetia sa schimbe banii dar de unde?????????????? pt ca noi nu avem bani mai mari de 10 lei, e foarte penibil, pt mine, cand ii intreb daca au bani mai marunti...atunci parca le dai foc...incep sa strige la mine ca eu sunt de vina ca nu aduc bani de la banca, ba ca NU vreau sa le schimb...si uite asa un necioplit cu fite multe iti poate strica ziua inca de la 9 dimineata. eu stau cateodata si ma gandesc oare oamenii astia gandesc macar...asa un picutz ???
Camelya
Colaborator local
Colaborator local

cetatenie : romana
Sex : feminin Puncte : 14086
Data de inscriere : 13/01/2010
Localizare : medias jud sibiu

Sus In jos

default Sincer:

Mesaj  Admin la data de 2010-01-19, 11:41 pm

Sincer fac parte dintre cei care...pana azi si subliniez asta, nu si-au pus problema din punctul tau de vedere ca angajata intr-un magazin, si care trebuie sa imi schimbe banii.
Eu cel putin iti multumesc....si poate toti ceilalti care ocupa un post asemanator si ii voi intelege de acum incolo.
Sincer nu eram atent la acest aspect........faptul ca provoc asemenea stari.
Asta nu inseamna ca voi renunta la drepturile mele de cumparator, ci doar ca inteleg mai bine statutul vanzatorului in magazin, angajat ca majoritatea dintre noi.....

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Camelya la data de 2010-01-21, 10:00 pm

ma bucur ca nu renunti la drepturile tale...nici eu la randul meu nu am de gand sa renunt cand voi fi in rolul de cumpator.
multumesc de intelegere!
Camelya
Colaborator local
Colaborator local

cetatenie : romana
Sex : feminin Puncte : 14086
Data de inscriere : 13/01/2010
Localizare : medias jud sibiu

Sus In jos

Mesaj  Nicoleta la data de 2010-01-24, 9:32 am

Si de fapt.....ma supara mai mult ca el are tupeu....si eu nu.
Imi
face impresia ca este posibil ca fiecare sa fi fost educat pe undeva,
pe acasa, ca daca poate si are tupeu....de ce sa nu profite. Cei care
au tupeu gandesc si fac....ceilalti doar gandesc.

Daca toti am avea tupeu, (si la educatia pe care o dau acum parintii copiilor lor, acolo o sa se ajunga) toti ne-am baga "in fata", desconsiderandu-i pe cei din jur. Atunci, ar domni haosul si dezordinea. Am ajunge exact ca in jungla, unde cel mai puternic, invinge. Toti ar avea tupeu, nimeni n-ar sta la rand, tupeistii s-ar lua la bataie, pentru ca intr-un fel sau altul, tot va trebui sa se aleaga unul care sa fie "primul", iar cel care va fi mai puternic va invinge. Imagineaza-ti cum vor arata atunci cozile din magazine, care, orisicum nu mai sunt la fel de lungi ca pe timpurile ceausiste, sa-ti pierzi rabdarea asteptand. Scandal, batai, politie, salvarie si smurd, doar ca sa-ti cumperi o amarata de paine.
Daca s-ar ajunge aici, e evident ca nici tupeul n-ar mai conta prea mult in fata puterii. Nu va fi suficient sa ai tupeu, daca nu vei fi cel mai puternic.
Nicoleta

Sus In jos

default Poate e vorba de atitudine totusi!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-24, 10:55 am

De fapt cu aceasta ocazie mi-ai dat o idee!
Schimbarea atitudinii noastre e foarte importanta. Vedem imediat ce urmeaza daca cei tupeisti sunt lasati sa faca ce au de facut. Painea nostra ar deveni o lupta?
E o posibilitate.
Mai exista insa o posibilitate.
Oare nu tocmai faptul ca aceste manifestari sunt cele pe care le analizam de obicei le mentine in atentie si le inmulteste pe zi ce trece?
Foarte rar , la o coada, cand persoana nerabdatoare intra in fata, ne gandim la solutii reale, solutii care sa aduca o imbunatatire a vietii noastre. Subliniem si atragem atentia noua si celorlalti, tocmai asupra a ce respingem, fara insa....si aici am vrut sa ajung, fara sa atragem atentia asupra celor care stau la coada asa cum consideram ca e corect.
E normal sa stai la coada....avem impresia ca este un lucru banal si nu mai trebuie subliniat. Dar tocmai acest aspect ne intereseaza sa il dezvoltam, respectul pentru cei care stau la coada. Dar nu vorbim deloc despre el, la ce bun...se stie.
Vorbim ca sa aratam ca luam ATITUDINE.
Luand atitudine punem toata energia in asta, insa in acelasi timp facem ceva ce ocolim de fapt.....subliniem in mintea celor din jur ca acest aspect e demn de atentie......adica persoana care ne deranjeaza!
Cei care stau la coada, 5-10-20, pleaca de acolo avand in minte o singura persoana , cea care a incalcat regulile, si inca o persoana care a luat atitudine deci si pe cea care a atras atentia. Pleaca de acolo fara sa fie atenti de fapt ca au facut ceva util, au subliniat necesitatea mentinerii respectului, practicand-ul, dand exemplu.

Despre ce se discuta in aceste cazuri? Despre lipsa de respect, despre tupeu, nesimtire, despre lipsa curajului majoritatii de a-si spune cuvantul, despre acceptarea situatiei neplacute, etc.
Impresia cu care pleaca toti cei prezenti la coda e ca trebuie sa faca ceva ca sa dispara aceste manifestari.
Cu alte cuvinte o gramada de oameni isi doresc sa canalizeze energiile si atentia spre o persoana care tocmai asta cauta.....sa fie important in fata tuturor, si noi ii acordam acesta importanta. Il ajutam fata de copii care stau la coada sa fie in centrul atentiei, sa insemne mult mai mult decat cei care nu se vad, grupul mare.

Cum atragem atentia acelui copil asupra a ceea ce ne place de fapt, cum ii aratam ca binele invinge sub alte forme decat reusita unei intrari in fata la coada.
Folosim existenta "nesimtitului" in directia buna, nu asupra lui atragem atentia, el tocmai da prilejul sa confirmam ca noi facem ceea ce trebuie. Atunci e momentul sa discutam cat de buni sunt cei care stau la coada, ce avantaje are ordinea si respectul, cat de mult scade nivelul de stres daca stam la rand etc. Acel copil fiind intr-o sala de clasa ad-hoc, invata valorile pozitive ale celor care colaboreaza . Invata valoarea celor care inteleg si respecta pe ceilalti.
In ochii copilului , "nesi" ala iese in evidenta ca persoana bineintentionata, se grabeste, iar noi restu' se presupune ca ar trebui sa il intelegem, ca asta il invatam acasa pe copil: "daca cineva te roaga ceva, sau chiar numai daca vezi ca are nevoie si nu spune direct, incearca daca ai cum sa il ajuti". Copilul insa vede o adunatura de oameni care refuza sa il ajute pe cel care ii roaga ceva, sau are nevoie intelegerea lor.
Rezultat....il educam sa fie de partea lui "nesi".....ca oamenii sunt impotriva ajutorului. Acela e victima in ochii lui,pentru ca toata coada este agresiva fata de el, care e singur. Cu acesta imagine pleaca un copil de la coada.
Vedeti....nu acel om e problema noastra, de fapt intelegerea e atuul nostru, a celor care stam la coada. Acel atuu trebuie subliniat, dezvoltat, aratat cu degetul. Acel atuu trebuie dezvoltat in continuare, nu metodele de lupta inutila cu persoane de acest gen.

Se poate atrage atentia asupra bunatatii celor de la coada , daca cel care este in fata se intoarce spre cei de la rand si spune ca e dispus sa il ajute pe respectivul, apeland la bunatatea si intelegerea celor de la coada si subliniind astfel ca oamenii buni sunt dispusi sa inteleaga si sa sara in ajutor.
Acest comportament, chiar daca nu se vede, provoaca jena la "nesi" deoarece iese in evidenta in fata tuturor ca incalcandu-le drepturile iar acestia ii ofera aceasta favoare , chiar daca nu a facut nimic ca sa o merite.
La coada sunt tineri, batrani, copii....o multime de oameni care ii dau voie sa intre in fata, care ii fac un bine.....nu e usor sa iesi in evidenta ca fiind sclavul nerabdarii, ca avand o capacitate scazuta de a controla rabdarea, asta duce cu ideea ca e mai putin barbat decat un mos de la coada.
Exista si cazul in care nu realizeaza asta, e adevarat. Insa cei de la coada vad clar, subliniat ca ei sunt cei apreciati, ei sunt cei care procedeaza corect.
Pleaca de la coada spre casa avand in minte o fapta buna, o colaborare in grup.....nu cu un nesimtit in minte.
Sa revin la idee: un forum in care sa discutam tocmai acest aspect.....subliniem prin atitudine ce ne place sau subliniem ce nu ne place? Ce efecte are aceasta subliniere?

Ultima editare efectuata de catre Admin in 2010-01-29, 7:18 pm, editata de 1 ori

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Nicoleta la data de 2010-01-29, 5:59 pm

N-am avut rabdarea necesara sa citesc tot ce-ai scris, pentru ca nu-s de acord cu ce spui tu acolo si m-am enervat inca de la primele randuri . Am impresia ca ridici nesimtirea si tupeul la rang de merit. Cu asta nu pot sa fiu de acord, asa ca las subiectul asta...mort.
Nicoleta

Sus In jos

default Rabdarea bat-o vina!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-29, 7:10 pm

Nicoleta a scris:N-am avut rabdarea necesara sa citesc tot ce-ai scris, pentru ca nu-s de acord cu ce spui tu acolo si m-am enervat inca de la primele randuri . Am impresia ca ridici nesimtirea si tupeul la rang de merit. Cu asta nu pot sa fiu de acord, asa ca las subiectul asta...mort.

Daca citeai tot.....intelegeai ca de nesimtire doresc sa scap.....insa prin alta metoda.
E una cu bataie lunga , nu metoda obisnuita de a raspunde cu aceeasi moneda.
Castigi mult mai mult daca il faci pe nesimtit sa fie tinta privirii a celor de la coada atunci cand intrebi pe toata lumea de la coada, cu tupeu, daca sunt de acord sa il lasi in fata.
In acel moment, faptul ca la coada sunt batrani ii arata ca e mai slab la capitolul rabdare, ca batranii, e metoda de comparatie prin care lucreaza creierul nostru.
Cu alte cuvinte batranii isi controleaza rabdarea mai bine ca el, si cum el tocmai asta urmareste sa arate cat e de grozav, iese ca slab in fata oamenilor. Persoana care il pune in situatia asta atrage atentia ca fiind controlata si plina de bun simt, de respect fata de cei care asteapta la rand, si nu ca una cu gura mare.
Asa , un eventual copil de la coada, vede ca acel personaj este nesimtit in comparatie cu cei care stau la coada si pleaca de acolo cu o lectie. Poate ca isi va dori sa se comporte ca cel care a pus problema in fata persoanelor de la coada. Sigur nu va dori sa se simta umilit ca nesimtitul.
Este o razbunare daca vrei, mai dulce decat sa ne ambalam nervos. Umilinta pe care vrea cel care intra in fata sa ne-o ofere cu atata darnicie.....i-o pasam inapoi in mod galant.
Asta e ideea!
Spuneam apoi ca ignorand nesimtirea si scotand in evidenta spiritul oamenilor de intr-ajutorare suntem mult mai castigati in perspectiva. E drept, nu se vede pe fata nesimtitului starea de jena, asa ca satisfactia ca "i-am facut-o" e mai mica, insa e mai mare satisfactia ca am facut ceva util in perspectiva, n-am stat degeaba la rand.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat