Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Unii in anii de acasa au invatat sa invinga.....altii sa se supuna!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Unii in anii de acasa au invatat sa invinga.....altii sa se supuna!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-16, 9:22 pm

Ce am invatat in cei 7 ani de acasa?
Acest aspect cred ca este foarte important.
Sa spunem doar ca baza, fundamentul a ceea ce suntem acum are radacini adanci in primii ani de viata.
Parintii ne-au educat....majoritatea, cum au stiut mai bine. Sa nu uitam ca ei n-au avut acces la informatiile de care dispunem azi.
Ne-au oferit conditii in care sa putem sa ne dezvoltam, asa cum le-au putut oferi. Majoritatea dintre ei nici nu sunt constienti ca se putea mai bine.
Am fost educat pe principiul respectului exagerat fata de persoanele mai in varsta, pentru tot ceea ce inseamna imagine afisata celorlalti. Ideea era ca si daca iti vine sa dai cu capul de pereti, intr-un dialog cu persoane mai in varsta, e nevoie sa mentii calmul aparent, sa afisezi o mina intelegatoare, respectuoasa. Si mai era o vorba ....decat sa le calci vorba....mai bine le rupi o mana.
Acest tip de educatie duce in timp la conflicte interioare uriase. Practic, pana la o varsta exprimarea este reprimata dur in forul interior, astfel ca se ajunge la lipsa de sensibilitate aproape totala fata de ceea ce credem si dorim pentru noi. Ajungem sa punem ideile exterioare, inaintea tuturor ideilor noastre.
Neincrederea in fortele proprii are astfel teren foarte fertil ca sa se dezvolte.
Cred , ca in cei 7 ani de acasa ar trebui ca cel mic sa invete aspecte care tin de urmarirea atingerea obiectivului in orice activitate. Mediul din casa ideal este un laborator controlat in care cei mici experimenteaza realitatile vietii.....nu controlul exagerat al parintilor. Ar trebui sa fie incurajat sa gaseasca optiuni proprii, sa aleaga....si mai apoi sa traiasca pe pielea lui, in mediul experimental creeat de parinti, rezultatele alegerilor sale. Asa invata ca deciziile au urmari!
O persoana care este interesata de urmarile actiunilor sale.....planifica si atinge obiective! Aceste deprinderi sunt pe lista fiecarui om de succes cunoscut!

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14644
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default Re: Unii in anii de acasa au invatat sa invinga.....altii sa se supuna!

Mesaj  adi_68 la data de 2010-01-24, 6:47 pm

Subiectul acesta imi aminteste de povestea cu oul de vultur scapat intre ouale de gaina: pe scurt un ou de vultur a nimerit intre oua de gaina si toata viata puiul de vultur iesit din acel ou a crezut ca este gaina. Puii de gaina, "fratii lui" i-au spus puiului de vultur: tu nu poti sa zbori, esti gaina, au incercat si altii, uita-te la gainile mai cu experienta, iti spun si ele acelasi lucru.
Puiul de vultur, la inceput nu le-a crezut pentru ca avea instinctul de a zbura. Si a incercat sa zboare. Dar pentru ca nu era inca suficient pregatit si antrenat, evident ca a cazut. A mai incercat odata si iar a cazut, a mai incercat inca o data si a cazut. De data asta s-a lovit foarte rau.
Si atunci a renuntat: "aveti dreptate, nu pot sa zbor, nu-i de mine zborul".
Vai cat poate fi de trist, puiul nostru de vultur s-a uitat toata viata cu jind si admiratie la vulturii care zburau in inaltul cerului si-si spunea: "ce norocosi".
Ideea este ca cei mai multi dintre noi traim intr-un mediu in care de mici ni se spune: nu-i de tine, nu esti in stare, nu o sa te descurci, este imposibil este greu, nu ai bani, nu ai relatii, esti naiv, au incercat si altii, nu cred ca va merge etc. Si la un moment dat incepem sa credem si noi aceste lucruri.
Fiecare dintre noi poate sa fie un vultur. Daca inca nu suntem, inseamna ca n-am incercat destul.
Trebuie doar sa indraznim. Sa iesim din mediul de "gaini". La inceput e greu, te impiedici, mai si cazi, dar, daca nu renunti, la un moment dat iti vei lua zborul, vei fi liber!
adi_68
Invitat
Invitat

Sex : feminin Puncte : 14062
Data de inscriere : 12/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum