Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

SCLAVIE SAU LIBERTATE?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default SCLAVIE SAU LIBERTATE?

Mesaj  Admin la data de 2010-01-17, 7:42 pm

Se spune ca s-a abolit sclavia!
Foarte tare!
NU ZAU?
Stim ca massmedia a devenit, de fapt a fost conceputa asa, o unealta!
Care spune ce?
Crime, necazuri, certuri,violente..............
Cineva vrea cu putere sa percepem aceste evenimente ca fiind definitorii pentru viata noastra!
Se stie ca in sclavie, teama era cel mai mare ajutor al detinatorilor de sclavi.
Au evoluat baietii. Ne dau libertate de actiune, 100%. Ne dau si posibilitatea de a protesta. Ne dau libertatea de a evolua, de a alege.
Dar au facut un gard greu de trecut. Au creeat o lume pentru noi, o lume in care totul ne indica faptul ca viata e teama si acceptare a conditiei noastre!
Ne dau si exemple de oameni de succes care prin perseverenta si.......ma lesi!
Ne spun ce fac aia mari cu banii! Ce si-au mai cumparat, cum se cearta, cum platesc daca incalca legea! Foarte tare! Daca ala mare plateste pretul......e clar....platim si noi, sau macar ne temem de asta!
Bine mai! Oamenii de succes exista! Sunt unii dintre ei extraordinari! Ni se spune ca e vorba de o munca magnifica si de un efort sustinut.....oricum ceva care nu e accesibil oricui!
Ni se dau emisiuni si stiri cu oameni care trec prin necazuri, facandu-se mare tam tam ca o firma sau alta sponsorizeaza, ca un binevoitor...pe care ulterior din intamplare il descopera( fara sa vrea bineinteles) massmedia, a dat si a facut.
Ca este o strada in localitatea mea care nu e asfaltata si ca responsabilii vor raspunde.....si raspund..frar' mama lor.......la greu! Secretara sau tapul ispasitor intra in puscarie ca a dat pe spaga lucrarea la o firma fantoma( care bineinteles a luat banii si nu mai exista). Secretara ne asigura ca banii , prin puscaria ei , vor fi recuperati...........Oare? Banii sunt si raman unde au ajuns! Tapul plateste! Era un banc cu unul care a baut si mancat ca straita plateste....si era ditai straita! La plecare, fiind oprit a zis pai straita am zis ca plateste...ea a ramas pe masa! Pai sa plateasca ca asa a promis! Vi se pare ca se aseamana....NUUUUUUU....e identic.Straita noastra e in puscarie si cine are banii se amuza copios!
Asta e soarta.....zice mass media, n-ai ce face, te descurci cum poti dar e criza, daca iti merge rau nu e de la furturile engros....e de la criza care a picat din...........oare de unde a picat?
Rusii verifica daca au putere economica si afla ca au Europa la degetul mic!
Americanii fac proba de influenta cu bancile si bursele lor! Politicienii cauta solutii in sedinte grele de negocieri, unde discuta cum sa ne scoata din criza ....e o varianta....sau sa vada ca niste familii care se respecta cum impartesc ariile de influenta!
In ariile aste suntem noi, cei pe care soarta ii mentine acolo, cei care sunt cocarjati de necazurile din care ...nu-i asa....n-au cum sa iasa, ca mass media spune..ca sa ai succes sunt necesare calitati de Superman, si io amaratul......de unde asa ceva! Mai spune ca situatia crizei statistic a provocat atatea decese de inima rea, atatia oameni care s-au apucat de baut, atatea mame care isi instraineaza copii sau mai rau ii vand la hacuitori, atatea crime, atatea certuri, atatea divorturi ............cruda situatie!
Deci criza a provocat asta? Mama ei de criza azi si maine inca!
Aha criza asta globala....e sursa tuturor necazurilor noastre!
Pai hai sa ne rugam atunci, ca zice preotul Dumnezeu rezolva daca crezi in el! Pai .......daca crezi ..se rezolva.......interesant! Da' asta e valabil numa la asta...la criza? Pai vine Dumnezeu si face nana la criza si trece, si daca nu...cel putin suntem multumiti ca am facut tot ceea ce puteam face.......l-am pus pe Tatal nostru la treaba!
Da ce mai poate face Tatal nostru asta....care rezolva una alta daca crezi in el!
Nu cumva rezolva si saracia mea? Nu cumva imi da putere si intelepciune sa gasesc solutii pentru fazele prin care trec?
Nu cumva ma face mai calm si mai curajos in fata greutatilor?
Nu cumva ma ajuta sa ajung ca gandire si putere de actiune ca un om de succes?
Da ia stai un pic! Asta e solutia...sa crezi?
Atunci omul ala de afaceri, care practic stie bine ca intr-o situatie neplacuta cauti solutii ca sa iesi din ea, si care detine lanturi de magazine si are ca unelta massmedia .....................aia care ne spune ca e greu si de netrecut, ca nu pot face mare lucru ca e criza, care spune sa mergem la biserica, care ma anunta cate crime si decese sunt provocate de criza
..................................................- ..................................................- .....
ala de ce nu imi spune cu aceeasi insistenta prin mass media,ca saracia mea, ca intelepciunea mea, ca puterea de actiune, ca gasirea solutiilor nu numararea obstacolelor vine prin credinta si ca astfel ajungi sa gandesti ca un om bogat obtinind astfel exact cat are el sau chiar mai mult?

Ce pusca mea se intampla?
Asta are si stie cum sa obtina si pe mine ma obisnuieste cu ideea ca n-am si n-am cum obtine!
Pe asta l-a invatat tac'su cum se fac banii ,ca "norocul ti-l faci singur", ca "ban la ban trage",si pe mine tata(care stie de la neam de neamul meu) si scoala m-a invatat "Capul plecat sabia nu'l taie", "asa e soarta n-ai ce face", "daca servesti bine esti platit bine...daca nu esti somer", " bautura e ca sa mai uiti de durere si de nacazuri", "la medic daca nu-i dai....mori incet", " totul e sa ai noroc....daca n-ai noroc asta e", " ca soarta ta e sa slujesti si a celor bogati e sa conduca", "avansezi in cariera pana la muncitor calificat.......ca patronii sunt niste bestii, tu sa nu fii ca ei", "era mai rau inainte cand erau sclavi..acum suntem liberi" si alte invataturi utile.
Bogatii beau coca cola si mie imi spun sa ma uit la bec pana beau ei coca cola!
Interesant.........foarte interesant!
Pe el l-a educat un afacerist cu educatie platita si privata, care s-au asigurat sa nu cumva sa planga, sa aiba tot ce are nevoie......si pe mine?
Pe mine m-a educat tata cu ce stia el de la inaintasii lui(bata, curea,pumn, ocara) cat timp avea si el dupa ce scapa de 16 ore de lucru, apoi m-a dat la scoala de stat unde iara educatie fina (teme multe, 10 ore pe zi scoala plus teme, mai o batuta de la profesor, mai o trasa de perciun sau de urechi) apoi am mers la lucru unde un nenorocit in prima faza m-a muncit pana la spetire pe doi lei castigand pe munca mea triplu, apoi zicand ca am experienta mi-a mai dat ceva astfel devenind liber sa mananc si sa locuiesc pe banii mei,si daca eram econom ramanea de doua beri, apoi familie , copii ca asa e normal la nivelul la care soarta mi l-a oferit.
Ma da ce puiu de bogat are doua capete, trei perechi de (stim noi ce)?
Ce dracu are ala mai mult ca mine?
Tot din o gaura am iesit( poate ca era mai fina, si intretinuta cu creme).
Tot aceeasi constructie de la dumnezeu..maini, picioare etc.
Tot un creier cu cam acelasi numar de neuroni.
Si bani, fara bataie, fara efortul de a munci, fara 10 ore de scoala sub presiune ci in sisteme mai "Waldorf".
Ce stie asta ce e viata?
Habar n-are! Daca intra doua ore in cartier la mine moare cu zile ca e nepregatit pentru jungla in care traiesc.
Da ia stai un pic!
Ala are bani si traieste in palat!
Eu ma lupt pentru bani si traiesc inghesuit, cu tevi ruginite ,cu igrasie, si necazuri garla!
Deci in afara de bani si educatie n-are nimic in plus....ba e si mai slab pregatit pentru viata asa cum o stiu eu.
Pai daca e mai slab pregatit inseamna ca acolo la el e usor si la mine e greu!
Parca am asa in minte o imagine cu stapan de sclav in palat si sclavii in cocioabe mizere.
La ei s-a schimbat numarul de bani si mijloacele de transport de sute de mii de euro, cate una pentru fiecare moment al zilei.
La noi la cocioabe s-a pus beton, canalizare si curent.Si nu mai mergem cu caruta...biciclete si masini second de doi bani!
Deci tot palat si tot cocioabe!
Deci tot stapani de sclavi si tot sclavi!
Foarte tare!
Dar noi avem o mica arma....micuta si amarata acum:
Vedem asta!......Stim!
Vedem ca de fapt doar a fost o schimbare de tactica!
Am cerut drepturi....ni s-au dat drepturi!
Am cerut libertate.....ni s-a dat libertate!
Am cerut bani........ni s-a dat drepturi si libertate sau jandarmi daca am fost prea insistenti!

Ia sa nu mai cerem......sa mergem de fapt pe sistemul lor......pe incredere in capacitatile noastre, pe gasire de solutii, pe colaborare , pe ajutorul vecinului, pe dorinta de a gandi si a creea !
Ia sa educam copii cu invataturi gen
"Daca vrei,cauti cai, cauti resurse, cauti colaboratori, poti".
Muntele nu se muta singur daca ii ceri zic bogatii razand, da uita sa zica:
-----------------------Daca incepi sa sapi si castigi experienta, ii inveti pe altii ,faceti echipa si castigati experienta, echipa ta invata alte echipe si toate echipele astfel formate castiga experienta va veni ziua cand sistemul astfel format va avea destula experienta ca sa spuna muntelui sa se mute si acesta in timp foarte scurt cu un efort mic individual asa sa faca!---------------------------------------------- --------------------------------------------------- -
Ei asa au procedat intotdeauna dar numai pentru placerea lor nu pentru placerea tuturor participantilor la mutare!

Pai oameni buni!
Daca asa se muta un munte...........noi, toata gramada de prosti, care de fapt mutam munti pentru placerea lor, ce am putea muta?
Oare putem scutura pamantul de gunoaiele care ne vad sclavi ?
Cati suntem noi? Cati dracu pot fi ei?
Daca ei pot conduce o lume......un pumn de smecheri, noi cateva miliarde de oameni buni cate lumi putem conduce?
<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>
<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14939
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default Re: SCLAVIE SAU LIBERTATE?

Mesaj  unkn0wn la data de 2010-01-17, 9:20 pm

Prostia omului de rand - in loc sa caute solutii sta si isi plange de mila in zadar in cusca lui. "si-apoi lasa... e rau acuma... da mai rau sa nu fie.. si trecem peste".
unkn0wn
Asistent admin
Asistent admin

Sex : masculin Puncte : 14356
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 29
Localizare : Oradea
Citat preferat ! : Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.

Sus In jos

default Poti sa privesti totul si asa....insa.....

Mesaj  Admin la data de 2010-01-18, 2:57 am

In majoritatea cazurilor avem impresia ca daca stim cine e vinovat, problema e rezolvata.
De fapt, toti sti ca plansul nu rezolva problema, insa il preferam datorita educatiei.
Poate ca asa suntem, poate ca asta e mostenirea nostra......!
Problema care se pune e cum schimbam asta, cum constientizam ca suntem predispusi la constatarea problemei, la gasirea vinovatului sau vinovatilor,si cam atat?
Cum constientizam ca imediat dupa constatare e necesara actiunea intr-o directie menita sa schimbe ceva? Stim toti ca e necesara o schimbare, poate chiar dureros de grea, insa cand e vorba de actiune......sa o faca vinovatul ca el a produs problema.
Necazul este ca in cazul mentalitatii de sclav........fiecare dintre noi, suntem vinovatii, insa ne e greu sa recunoastem ca problema este lipsa noastra de implicare in gasirea unor solutii si plasarea raspunderii undeva in exterior.
Daca se gaseste cineva sa formuleze o solutie si ne da termenul de realizare, asumandu-si raspunderea.....actionam, contra cost. Ceva de genul: cine ne da solutii si ne plateste ca sa iesim din criza? Asta asigura retragerea in caz ca ceva merge diferit de cum ne-am astepta. Ne luam banii si ..."pa". Asta e chiar definitia unei slugi, se implica atat cat e platit. Daca e platit foarte bine are tendinta sa si-o ia in cap, implicandu-se mai putin: "atata is de bun ca nu se poate"! Daca e platit slab nu se implica tocmai din acest motiv.
Dar cum sa mergi acasa la copii si sa le spui: Toata societatea e de vina, eu nu pot face nimic pentru ca nu ma lasa.....cutare, sau situatia din Romania sau mai stiu eu cine.
Cum sa le spui ca viitorul lor depinde in masura extrem de mica de ei si in masura uriasa de altii? Asta ii invatam......? Sa evolueze cu aceeasi mentalitate conform careia societatea se imparte in conducatori si condusi? Si mai rau, sa ii invatam cum sa accepte acesta situatie?
Parintii nostrii l-au scos vinovat pe Ceausescu.....nu se putea face nimic pe vremea lui.
Noi vom scoate societatea de vina ca renuntam la a face ceva?
Ei pe cine vor da vina....pe noi, pe un Ceausesc sau Basesc din vremea lor?
Indiferent daca ei sunt vinovati sau nu.......tot e momentul sa facem ceva in sfarsit.
Cum poate fi vinovat un om, sau un grup de un milion de persoane , doua milioane sa fie, trei.......de viata mizera a 20 de milioane?
Ca-s banii la ei? Sa se stearga undeva cu ei daca cei 20 de milioane comunica bine intre ei si urmeaza alta cale. E ca si cum ai spune ca la ei sunt haturile tuturor.
E alegerea noastra sa fie la ei haturile.....e mai comod....avem scuze fata de copii cand dam de probleme.
Eu cred ca indiferent la cine sunt haturile......daca 20 de milioane trag in stanga......sigur aia cu haturile vor merge tot in stanga oricat ar trage ei de haturi in dreapta.

Admin
Admin

Sex : masculin Puncte : 14939
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

default Re: SCLAVIE SAU LIBERTATE?

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat