Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Draga mass media:

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Draga mass media:

Mesaj  Admin la data de 2010-01-19, 4:25 pm

Tocmai priveam la televizor, nu are importanta deosebita care este canalul urmarit, si am aflat exact ceea ce ma interesa: ca Petrica si-a luxat piciorul, asa cum au facut inca vreo 2.000 de romani, ca Vasile si-a tropait nevasta si copii in picioare, asa cum mai fac vreo 500.000 de romani, ca Gheorghe a izbit masina in pom asa cum fac inca 1.000.000 de romani, ca Basescu a facut si a dres, ca in Parlament guvernul colaboreaza cu partidele pe principiul tara vrea aia sau aia, ca vipul cutare a divortat, ca alt Vip s-a spanzurat datorita dependentei de ceva, ca la un incendiu au ars de vii nu stiu cate persoane.....ca......ca ......ca. Plus ca am ascultat comentarii politice, sau mai putin politice ale unor comentatori convinsi ca audienta li se datoreaza, datorita comentariilor fara alt scop practic, decat acela de a sublinia, ceea ce cred ei, ca reprezinta realitati romanesti.
Mai mass media mai........chiar crezi ca astea sunt informatiile care ma intereseaza? Ma refer la mine si la inca vreo 20.000.000 de romani......
Chir credeti ca noi nu stim de ce?
De ce Petrica si-a luxat piciorul? Pai poate ca are relevanta faptul ca Petrica de 30 de ani lucreaza din greu, iar in acest proces a ajuns sa fie asa de obosit datorita suprasolicitarii incat a omis, gandindu-se la problemele cu care se confrunta sa isi aduca aminte si ca neatentia costa statul.
De ce Vasile si-a tropait in picioare nevasta si copii? Intamplator, poate ca face parte din zecile de mii de familii care se confrunta cu probleme financiare mult peste limita lor psihica. Poate ca Vasile a fost invatat ca daca lucreaza constiincios, castiga destul cat sa-si intretina familia. Cata durere trebuie sa fie in sufletul unui om ca sa ajunga sa perceapa familia sa ca fiind cauza principala a lipsei de resurse in care se scalda de mai bine de 10 pana la 40 de ani.
Gheorghe s-a izbit in pom? Unde se gandea Gheorghe......unde se grabea? Este posibil ca mintea lui preocupata 99% de problemele cu care se confrunta, sa ii fi orientat atentia spre interiorul sau, in acest proces uitand de condus?
Cu ce ne ajuta pe noi sa intelegem ce se petrece in Romania aceste relatari partiale si fara scop?
Poate ca ma intereseaza cum sa fac ceva pentru ca Romania sa mearga spre mai bine, nu cate ciocane au sarit si in capul cui.
Poate ca daca ma confrunt cu probleme financiare majore, cum ar fi lipsa resurselor chiar si pentru o bucata de paine, chirie, intretinere......mi-ar fi mai utile solutii, nu povesti.
Aveti acces la miliarde de informatii, aveti acces la statistici, aveti acces la o vedere de ansamblu asupra vietii noastre.......Chiar asa se vede la voi in statistici.......romanii stiu doar sa bea, sa bata, sa ucida, sa fure si sa se agate de prima craca?
Ma uit in jur la cele 50 de persoane pe care le cunosc. Din ele 100% au probleme financiare majore, vreo 10% n-au loc de munca, vreo 20% muncesc pe bani de nimic de dimineata pana seara, 20% stau pe internet zilnic completand cv-uri ca dor doar or gasi ceva de lucru, vreo 10% incearca din rasputeri sa faca ceva pentru ca sa le fie mai bine la copii in viitor incercand sa impace cheltuielile uriase pe care le au, cu noile, supraevaluatele taxe de la stat si cu cheltuielile pentru educatia copiilor (educatie care intre noi fie vorba e doar de mantuiala, sunt invatati copii sa serveasca pe cei pe care ii serviti si voi).
Ce vreau sa spun e ca din acel numar de persoane........n-am cunostinta sa fie vreuna care sa faca ceea ce prezentati voi acolo. Povestile voastre exista sau le inventati?
Ca sunt criminali, violatori, parinti de nu stiu ce fel, politicieni corupti, inadaptabili....cred. Exista! Dar nu au atat de mare pondere incat sa merite sa vorbim de ei.
Ia mai vorbiti si de solutii reale! Sau pentru asta nu sunteti pregatiti?
Aveti pregatire doar pentru a aduna ce e rau? Asta v-au acolo unde ati facut scoala? Ca ne intereseaza doar aspecte iesite din comun?
Ba dragii mei, ne intereseaza mai mult, chestiile cu care ne confruntam, sa aflam cum putem sa ne adunam si sa comunicam. Sa aflam ce doresc romanii, ce ar fi necesar sa contina platformele politice pentru ca macar o problema majora sa fie rezolvata......dar sa fie rezolvata zic, intr-o perioada de guvernare a unui partid politic.
Va multumesc ca ma instiintati cati km de autostrada s-au facut....dar realizati ca de fapt eu, ca om simplu n-am bani sa ies din oras, daramite sa iau masina cu care sa umblu pe autoatrada. Eu ma confrunt cu lipsa banilor de abonament la troleibuz, si voi ne anuntati ca sunt firme care dau teapa la stat, consumand banii de autostrada, teapa irecuperabila, iar statul nu poate face nimic decat sa mai caute un potential tzepar?
Stiti ca daca puneti la un loc romanii care nu au de lucru iar acestia sunt platiti sa faca autostrada......o fac fra' mama ei a dreacu' cu jumate banii si cu mai mult interes? Va ganditi ca la acest pret romanii care lucreaza la autoatrada ar avea salarii pe care nici nu le viseaza la ora asta?
Sunt milioane de romani care cauta de lucru, si statul prefera sa le plateasca somajul asta pe langa cheltuieli cu firmele tepare.
Ce castigati voi din o imagine a Romaniei asa cum o intretineti? Ce castigati voi din teama noastra? Ce audienta ati castiga daca v-ati bate capul chiar cu ceva ce ne preocupa, cu solutii? Romanii se uita la programele voastre doar ca sa uite de necazurile lor....insa dupa, nu raman decat cu dezamagire, teama, neincredere in viitor. Asta va motiveaza sa continuati? Saditi pur si simplu teama si nesiguranta. Nu cumva asta e scopul vostru? Nu cumva va doriti ca romanii sa faca toti ceea ce subliniati in stirile voastre ca sa aveti material de expus la stiri? Tu prezentatorule.......cum poti zambi cand stii ca in jurul tau din 100 de persoane, niciuna nu face ce sustii tu a fi o problema nationala, violenta in familie, crime, violuri.
Asa cum persoanele din jurul tau fac ce e mai bine pentru familiile lor......asa facem si noi, majoritatea. Unde gasesti sub zambetul tau o afirmare a faptului ca intelegi asta?
Imi spui in fata.....ba...io's prezentator....tu criminal, sau prost, sau violator.
Nu sunt asa ceva....sau in orice caz, nu mai mult ca tine. Poate sunt putin , mai foarte sarac.....da' nu-s prost. Stiu ce urmaresti....sa servesti pe bani cati mai multi pe cei care te conduc.....chiar daca in proces, zambind dai solutia sinuciderii la milioane de oameni, afirmand ca este o solutie folosita la perioadele de criza.
Nu esti cu nimic mai prejos decat cei pe care ii areti cu degetul....doar ca nu esti pus in situatia de a te intreba cum platesti 100 euro chirie, 200 de euro cheltuieli, 200 de euro alimente, 100 de euro abonamente si bilete de transport, atunci cand castigi 200 de euro. Te-as vedea atunci cat de zambaret ai fi.
Priveste-te in oglinda si spune-ti ca esti roman.
Priveste la cei 2 milioane de care ne spui ca dau petreceri, ca au o poseta pentru care eu as lucra un an de zile, ca se dau pe fata cu creme de 5 salarii medii pe economie, ca au hotarat sa puna pe liber mii de salariati care inseamna tot atatea vieti distruse.
Tu si cu ei.......care e diferenta?
Voi sunteti romani?
Nu dragilor........sunteti straini. N-aveti nici o legatura cu Romania, profitati de increderea pe care vi-o acorda ca sa le serviti o imagine adaptata la nevoile voastre.
In timp ce zambesti si razi de problemele celui care se sinucide........esti privit de milioane de ochi care STIU. Stiu ca NU ITI PASA, ci doar cauti audienta.
Asa ca nu mai spune niciodata.....sunt roman.
Faci parte din alta lume.......romanii, vreo 20.000.000 n-au nici o legatura cu tine.....esti outsider. Ca si Basescu si restu'.
Prin voi, necinstea isi gaseste justificare in fata romanilor.
Aratatati cu degetul in directie opusa si veti avea cea mai mare audienta posibila.
Spuneti cum Vasilica a reusit sa faca o afecere de 10.000 de euro, platind la stat aproape jumatate si la salarii inca jumatate, si cum a fost obligat datorita greutatilor, sa renunte, chiar daca a pus toata capacitatea lui si a muncitorilor sai in slujba Romaniei. Nu subliniati ce domni sunt investitorii, ca asta vedem toti pe pielea noastra.
Ne spuneti statistic ca sunt N firme romanesti care au fost inselate de firme straine. Bravo voua......stit asta? V-ati gandit ca asta se petrece deoarece statul ii pupa undeva in timp ce pe romani ii lasa de izbeliste la indemana lor? Scapa cine poate. Nu uita zambaretule ca cel inselat e un cap de familie care abia a reusit sa adune cu greu bani ca sa faca ceva, apoi lucrand si 19 ore pe zi cot la cot cu angajatii, pe care ii plateste cat mai bine cu putinta ca sa faca treaba, abia reuseste sa faca vreo 10 mii de euro profit pe care strainul ii ciupeste fara jena........lasand romanul in datorii si pe drumuri, numai bun de a cauta funia si sapunul, cat mai ieftine ca deh, atata poate.
Nu va limitati la comentarii......spuneti, ca doar subliniati ca sunteti romani, spuneti romanilor ca daca sunt uniti, necinstea ramane in afara societatii.
De fapt ce vorbesc eu cu voi....unelte de facut bani la stim noi cine?
Romani adevarati din Romania adevarata, copii vostrii vor creste educati sa slujeasca la cei care se bat in piept ca sunt romani, in timp ce voi platiti scump, cu toata bunavointa voastra.
Hai sa le aratam la copii nostrii ca doua milioane pot sa-si introduca banii undeva......daca 20 de milioane vreau altceva decat sa slujeasca.
Arma lor cea mai de pret e informatia. O manipuleaza si cu ea ne manipuleaza.
Hai sa le spunem noi care e informatia adevarata, ce vreau romanii de fapt.....noi stim ca asta traim , nu ce ne arata la televizor.
Ti-ai pus romane intrebarea ce s-ar vedea la televizor daca televiziunile ar afisa ceea ce te intereseaza de fapt?
Ca o proba de microfon......ia nu mai priviti la televizor o luna de zile, poate veti constata atunci ca audienta este doar o minciuna, e facuta pe principiul manipularii.
Am vedea atunci ca ne vor spune noua....care stim ca nu ne uitam la emisiunile lor ca au avut audienta. Veti constata un lucru interesant........totul e doar de fatada, impart pur si simplu ideea de audienta intre ei, facand ditai teatrul care sa ne lamureasca pe noi ca ce spune cutare program de televiziune ne intereseaza.
Veti auzi deasemenea partidele afirmand ca vointa poporului e una sau alta.
Ia analizati bine.....cat din ceea ce numesc vointa poporului are legatura cu TINE?
De unde stiu ei vointa asta?
Eu am impresia ca ei au ajuns sa creada ca daca 2 milioane doresc ceva......restu doresc acelasi lucru de la sine. Ca doar noi aflam de la ei ce dorim, prin mass media.

Romane,cand ti-a venit ideea cu autostrada? Cand cautai maruntis pentru autobuz?
Cand ti-a venit ideea de a inchiria Casa poporului? Cand plateai chiria la apartament?
Cand ti-a venit ideea de a vinde flota romanesca? Cand ai braconat la pescuit, ca sa ai ce pune pe masa?
Cand ti-a venit ideea de a intra in Comunitatea Europeana?
Cand ti-a venit ideea de a face scumpiri la tot ce iti este necesar?
Cand ti-a venit ideea de de a carpi doar strazile pline de gropi si cum ai ales cine carpeste si cu cat? In timp ce scoteai din buzunar milioane ca sa repari bucsele defecte de la Dacia veche pe care ti-o permiti?
Cand ti-a venit ideea de a adera la NATO? Cand te-ai certat cu nevasta sau barbatul ca nu iti ajung banii de alimente?
Cand ti-a venit ideea de a stabili ca salariul minim pe economie sa fie de 6 milioane? Cand ai constatat ca nu iti ajunge nici sa traiesti?
Cand ti-a venit ideea de a da afara 100.000 de profesori? Cand ai constatat ca urmasii tai sunt educati si meniti sa ingroase randurile la Directiile muncii?
Romane....cand ti-au venit aceste idei? Sunt , dupa cum suntem anuntati prin mass media, dorinta poporului. Cati dintre cei care fac parte din popor stii tu ca au avut ideile astea?
Eu nu stiu vreunul in jurul meu care sa fii avut de aceste idei, decat ca le-au aflat ca si mine din Presa!
Cu alte cuvinte, vointa noastra.....o aflam de la televizor. Da ei de unde o afla? Cine le spune care este vointa noastra? Ca noi nu....noi doar o aflam! Nu cumva sunt doar ideile lor.......idei menite sa justifice cheltuielile de la Buget in fata noastra?
Vad zilnic zeci de boschetari, unii mi-au fost colegi, capabili de foarte multe insa pe care economia Romaniei i-a pus la pamant.Vor sa lucreze insa acolo unde au lucrat........s-a vandut totul la fier vechi. Strunguri, utilaje etc. Chiar era nevoie ca ei sa ajunga in strada? In afara de statistici televizate care spun ca estimarile sunt foarte nelinistitoare, cu ce ii ajuta statul pe ei? Care e locul acestor romani in bugetul statului? Care e locul tau? Chiar e nevoie ca ei sa inghete pe bancile parcului, in timp ce exista persoane care spun ca vointa poporului este......una sau alta. Care e vointa boschetarului? Sa stea sub cerul liber in parc, cu increderea in fortele proprii zdrobita de sistem? Boschetarii daca sunt intrebati spun ca au ca obiectiv.....o bucata de paine. Obiective mai mari nu au incredere ca pot atinge. Chiar asa sa fie...?...Ne permitem sa lasam oamenii sa moara in timp ce Romania se duce de rapa?
Care zambitor pe posturile de televiziune face vreun reportaj despre cine sunt acesti boschetari, cum au ajuns in acea situatie si care e vointa lor privind viitorul Romaniei? Mai vad ei vreun viitor in afara de momentul prezent cumplit in care foamea si frigul ii chinuie groaznic? Pe platforma politica a cui s-a auzit vreo referire la acesti romani? Sau ei nu fac parte din Romania......si ei or fi extraterestrii , aparuti in zona noastra doar sa se milogeasca pentru un leu. In mass media am auzit ca unul de asta castiga 70 de lei pe zi daca cerseste. Cati reporteri ar trai in acele conditii daca ar castiga 70 de lei pe zi? Nimeni nu spune ca ierarhia strazilor face ca lor sa le ramana doar de ceva de ale gurii si eventual de o tigare, restul ajung la persoane fata de care noi, astia care mai avem o casa si o masa ar trebui sa ii protejam, insa ii lasam ca noi avem alta problema, cum sa nu ajungem ca ei.
Stiu insa vreo doua milioane de romani, care atunci cand coboara din masinute de sute de mii de euro, privesc la acesti oameni, romani ai strazii, ca la niste scursuri ale societatii. Are cea mai vaga idee ca aceste scursuri ale societatii ar produce de sute de mii de ori masina lui intr-o luna, daca ar avea de lucru si ar trai decent? Poate ca nu-i pasa, poate ca nu-i roman......e doar inca un bogat preocupat de investitiile lui , caruia nu ii convine sa stie ca metodele prin care castiga provoaca aparitia acestor nefericiti.
Stii romane, ca sunt mame care isi vand copii? In ce conditii crezi ca o mama face asta? Chiar gasesti o scuza in faptul ca sunt mame depravate? Toate? Vreo referire politica la aceasta situatie? Nu, acestea sunt extraterestre, nu romance?
Am ajuns de hotii nostrii fug in strainatate. Ce dreac sa fure de la noi? Mai sunt cativa care fura de la batrane, si le violeaza. Chiar ne convine sa credem ca acestia fac ce fac la batrane......datorita faptului ca sunt deviati psihic? Ce poate impinge un om sa ajunga in halul asta? Care sunt posibilitatile lui daca optiunea de a jefui o batrana ii ramane ca singura optiune valabila! Pe care platforma politica au loc problemele lor?

Mai am doar o singura intrebare ROMANE!
Existenta ta pe platforma politica a cui crezi ca e scrisa? Daca pui toate platformele politice la un loc........gasesti vreo solutie pentru problemele tale, a viitorului tau, a viitorului urmasilor tai, ma refer la ceva sa te ajute, nu promisiuni de gen daca ma alegi......? Daca nu ai cunostinta de vreo referire la tine sau la cei ca tine, inseamna ca esti extraterestru? Poate ca suntem douazeci de milioane de extraterestrii si vreo doua milioane de romani din care 100 au majoritatea banilor.
Atunci e normal sa spuna vointa poporului.......suntem 100 plus inca ceva pana la doua milioane de romani si inca vreo douazeci de milioane de extraterestrii care traim pe teritoriul celor doua milioane de romani.

Rusine sa ne fie......noi ca extraterestrii de ce nu ne vedem de tara noastra si venim aici pe capul celor putini si stapani pe Romania sa ii deranjam? Doar ei s-au nascut aici, doar ei au lucrat pentru Romania, doar vointa lor e vointa romanilor.......noi suntem scursuri ale Universului care ne gasim sa profitam de pe seama afaceristilor romani onesti!

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14939
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum