Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Suntem o familie....uriasa!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Suntem o familie....uriasa!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-25, 10:33 am

DA! Noi, romanii suntem o familie, chiar daca nu suntem constienti de acest aspect al vietii noastre, suntem o familie. Problema nostra esta ca nu functionam ca o familie. Functionam pur si simplu , din inertie.
Acesta este motivul pentru care un politician poate sa ne spuna...."asta e vointa voastra".
Datorita faptului ca nu stim care este vointa celorlalti.....avem impresia ca acel politician are dreptate.
Privind insa in jur, vedem membrii familiei noastre plecand peste hotare sa gaseasca de lucru, vedem membrii familiei noastre cersind prin parcuri, vedem membrii familiei noastre stand la cozi interminabile la medicamente, vedem membrii familiei noastre cum sar de la etaj, iau barbiturice, sau cauta cea mai ieftina funie cu sapunul adecvat. Toti acestia si multi altii SUNT membrii familiei noastre. Doar ca avem impresia ca, daca nu ne gandim la ei, nu actionam in directia imbunatatirii conditiilor lor de viata, ne va fi mai bine.
NU! Ei sunt pentru noi semnale de alarma. Acolo putem ajunge in anumite conditii:saracie, teama, stres, economie la pamant, preturi uriase, venituri mici. Primii care cad in situatiile de criza sunt cei mai slabi. Oricat de slabi ar fi....ne arata clar cu degetul din oglinda....."Nu iti pasa de familia ta".
Ei sunt doar primii, cei mai nepregatiti pentru socurile la care suntem supusi. Urmam noi, cei care mai rezistam, care mai avem undeva intr-un colt de minte, intr-un muschi, o picatura de energie ramasa. Directia in care mergem acum ne arata clar, prin faptul ca numarul celor care se pierd creste, ca intr-acolo ne indreptam si noi. La final cine ramane? Cel mai puternic sau cel caruia ii pasa cel mai putin?
Romania trece prin perioada de criza, grea, cu fluctuatii economice mari, cu concedieri in masa, cu intreprinderi inchise, etc. Ceea ce ramane constant insa sunt emisiunile televizate care ne arata cine a divortat dintre VIP-uri, ce masini si-au mai luat, ce banca au delapidat, ce firma a tras teapa la stat si statul nu mai poate recupera banii, in timp ce nivelul de trai in anumite segmente ale familiei noastre , romanesti creste proportional cu numarul tepelor si marimea lor. Membrii familiei noastre care beneficiaza de acest privilegiu.....nu au timp pentru noi, pentru problemele noastre, cu atat mai putin pentru problemele celor care pleaca peste hotare, a celui care doarme pe banca in parc, a celui care alege o craca rezistenta sa agate funia, a batranilor care n-au nici bani de mancare darami-te de medicamente. Pe acestea ni le prezinta ca informatii fara importanta.
Noi sa traim bine .......si au dreptate.....ei sa traiasca bine.
Nu se tem , deoarece stiu ca ei sunt ultimii care cad in caz de criza majora. Cu alte cuvinte noi urmam.
Atunci stau si ma uit in parc......cat de usor ii poate fi la cel care doarme acolo. Ii numim "boschetari". Ii privim cu jena cum cer bani, si ne gandim ca ar fi mai bine sa caute de lucru. Tu le-ai da de lucru? Cine crezi ca da de lucru unei persoane fara casa, si poate mai in varsta? Tie cine iti da de lucru daca ai peste 35 de ani? Nu conteaza ca ai experienta.....conteaza sa se angajeze unul fara experienta, ieftin. Tu esti scump, ai valoare si toti afaceristii stiu asta, insa angajeaza doar tineri pe bani de nimic. Tu care nu ai ce face....ca te asteapta cu bratele deschise o banca din parc.....accepti sa lucrezi si tu pe bani de nimic, si ca sa ramai in post trebuie sa dovedesti......si o faci, dai totul. Dai totul pe nimic ca sa te poti mentine la distanta fata de parc.
Ai cumva impresia ca nu de tine vorbesc, sau de mine, sau de prietenii tai?
Gandeste-te la asta: daca tu, membrul familiei tale, ai o problema de sanatate prelungita, nu mai poti lucra.........unde ajunge familia ta?
Asadar am lamurit, boschetarul , prin aparitia lui ne arata unde ajungem cand nu mai rezistam.
Cel putin el face ceva util pentru Romania, pentru familia asta a noastra uriasa.
Prin viata lui chinuita ne indica faptul ca daca nu facem nimic.....va fi mare inghesuiala pe langa el. Si ne mai spune ca el e invatat deja, ii este mai usor......

Daca continuam sa vedem in continuare doar de problemele personale si refuzam sa ne implicam in problemele familiei Romania, e clar, cel putin stim ce ne asteapta pe noi sau pe copii nostrii, e o certitudine. Nu e vorba ca nu poti lucra, ca nu esti capabil, ca nu ai inteligenta....nu e vorba de asta. E vorba de cata nevoie are cineva de serviciile tale. Pe baza acestei nevoi ai resurse.....nu pe baza la ce poti tu. Tu poti mult mai mult.....cui ii pasa. Priveste la televizor....se cearta in direct, joaca teatru politic, justifica greseli care trimit oamenii in strada...ei justifica si asta.
Dar daca tu consideri ca e necesara o pauza, ca sa alegi o directie mai buna, sa iti utilizezi mai bine resursele si capacitatile.....pauza aceea nu cumva te apropie mai mult de parc decat de obiectivul tau? Cate zile rezisti financiar daca te opresti? Treci de o luna? Apoi care sunt efectele acestei opriri? Iti revii intr-un an?
Au dreptate cand spun: doar cine nu vrea , nu poate.
Noi vrem?Gandeste la asta romane, suntem 20 de milioane....ne merge al dreacu' de bine, in cateva luni putem ajunge in parc daca mai cresc preturile si salariile raman asa. Mai ai de la cine sa te imprumuti? De la mine in nici un caz.....sunt exact unde esti tu. Daca un membru al familiei tale nu mai poate......chiar crezi ca in continuare te asteapta o viata demna de trait, demna de tine, de munca si efortul care l-ai facut pana in acest moment? Daca nu mai produci.....dispari...scurt si la obiect. Cei care vor sa te ajute abia isi intretin familiile lor. Ca asa este peste tot in lume? Suntem in tara noastra nu in lume!Unde scrie ca aici trebuie sa aplicam aceleasi prostii ca peste tot? Aplicam ce dorim sa aplicam.....nu ce doresc altii!

Atunci ce e de facut? In primul rand sa vedem ca cel din parc e problema noastra, asa cum sunt problema noastra toti tinerii care pleaca la lucru dincolo, asa cum e problema noastra orice pensionar care n-are ce pune pe masa, asa cum e problema noastra......toate sunt problemele noastre. Asta e in primul rand.
In al doi-lea rand sa devenim cu adevarat ceea ce suntem...o familie, insa sa facem ceva ca sa functionam ca o familie. Momentul in care politicienii vor citi de pe o hartie primita de la noi si vor spune....."vointa poporului cere asta"..... e momentul in care dovedim ca suntem o familie. Cum sa apara o asemenea hartie daca noi nici macar nu comunicam intre noi?
Noi comunicam prin cai exterioare. Daca mie imi spune cineva ceva despre sotie...o intreb, comunic, aflu astfel daca e adevarat sau nu. Aflu care este adevarul. Tie daca ti se spune ca vointa poporului cere cutare.....cu cine comunici ca sa aflii daca nu cumva e manipulare? Nu comunici.....o iei de buna, ca doar ei cu asta se ocupa, transmit informatii. Corect....insa le transmit in folosul lor......nicidecum al familiei cu 20 de milioane de membrii. Fiecare informatie transmisa prin mass media este potential aducatoare de bani....stii asta.....dar constientizezi ce inseamna asta? Inseamna ca poti fi manipulat sa produci venituri cum doreste cineva....tocmai pentru ca nu stii ce crede nici un membru din cei 20 de milioane. Poate ca stii totusi vreo 20 de pareri...dar atat. Cineva te controleaza sa crezi ca eu sunt de acord cu bazaconiile lor, si tu ai impresia ca si mine ca romanii sunt incapabili sa se adune, sa comunice si sa puna o data pentru totdeauna punctul pe I.
In consecinta, ori facem ceva......ori parcul.....avem de ales. Acuma ca nu eu ajung in parc....ci copii mei peste vreo 40 de ani...e alta problema. Insa mie imi pasa daca exista acest pericol. Si nu imi ajunge sa vad ca exista......vreau sa fac in asa fel incat acest pericol sa apartina de trecut, sa fie doar un vis urat.
Asadar sa comunicam ca intr-o familie! Cum? Gasim noi o metoda doar sa ne adunam la un loc, mai ales ca avem si unealta....internetul. Daca pe vremea lui Ceasca exista internet nu prea cred ca apuca raposatul multe zile. Eram tineri si abia asteptam sa scapam cumva de el.
Am scapat! Ca sa ce? Sa dam fraiele la niste incapabili si sa ne plangem apoi ca ne-au dezamagit si ne fura la greu?
Hai sa facem in asa fel incat sa gasim pe aia capabilii. Iar daca nu sunt....asa cum noi ne temem....(si cei de sus stiu foarte bine cum arata teama noastra si cum se pot face bani pe ea)....asa au temeri si cei pe care ii tot aratam cu degetul. Noi ce castigam daca le controlam temerile?
Se tem de multimi adunate si necontrolabile, pentru ca sunt o mana de oameni.
Se tem de VOINTA ROMANULUI. De aceea ne-o tot afiseaza la televizor....sa avem impresia ca se cunoaste......Daca am realiza ca nu se cunoaste le-am spune-o..... cam adio mosteniri lasate de la matusa cutare. Ar iesi la iveala ca un om platit cu salariu de bugetar, chiar si in parlament sa fie, nu aduna averi uriase peste noapte. Ei castiga o suma pe luna, din care traiesc, cumpara, fac , dreg si dupa nici 3-4 luni au de 50 de ori mai mult decat au castigat in toata acesta perioada. Conform acestei regului....tu ...inseamna ca de la 8 milioane pe luna, din care traiesti, faci in decurs de patru luni 400 de milioane. Nu stiu de ce dar nu prea inteleg cum functioneaza, eu nu am reusit chestia asta si am dat tot ce am avut mai bun, am investit, am lucrat, .....degeaba, tot sub 32 de milioane m-am incadrat in 4 luni.
Ori au ei un secret paranormal.......ori ne fura de trazneste.
Noi suntem de vina....noi le-am acordat oportunitatea asta !
Asa ne trebuie daca nu comunicam intre noi.
Daca simti nevoia sa faci ceva.......stai pe aproape, cumva tot incepem sa comunicam si sa aflam ce dorim.....si mai ales ce e de facut. Revolutie? Nu e cazul, avem ce ne trebuie, doar ca am lasat pe altii sa faca ce vor. Sa comunicam in primul rand.....
ASA DEVENIM FAMILIE FUNCTIONALA.

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14794
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: