Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Straita plateste.......

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Straita plateste.......

Mesaj  Admin la data de 2010-01-25, 11:11 am

Era o poanta cu unul care a intrat intr-un local a comandat spunand mereu ca ...."straita plateste". A terminat de consumat si lasand straita pe masa(o straita umflata) s-a indreptat spre iesire. A fost oprit de ospatar, ca trebuie platita consumatia.
-Am zis de la inceput, si am repetat in permanenta....straita plateste....pai sa plateasca fra' mama ei al dreacu'!
Bineinteles ca straita nu putea plati.

Dar in cazul datoriilor pe care le face Romania in fiecare zi?
Nu stiu de ce dar parca am impresia ca noi suntem straita care va plati aceste datorii.
Ne face impresia ca datoriile se fac si altcineva la plateste.
Corect este ca cei care conduc acum fac datoriile acestea.......apoi pleaca.....noi urmand sa platim, sau cei care vor urma la guvernare marind darile si taxele, deci tot noi.
Stau acuma sa ma inreb: din toate datoriile astea....a ajuns macar un euro pe masa mea?
Tare mi-i ca nu.
Poate ca a ajuns mai mult pe masa ta!
Mi-e greu sa cred si asta.
Poate ca au ajuns intr-o zona menita sa ne usureze viata!
Pai ni se tot usureaza de la revolutie incoace.
Daca aceste sume n-au nici o legatura concreta cu noi.....de ce urmeaza sa le platim? Ca le vom plati, asta e sigur. Mai ales acum ca suntem consumatori, nu mai suntem producatori. Daca nu platim ni se vor taia, nu gazul, lumina si alea alea, altele fata de care mai nou suntem dependenti, produse, bunuri si servicii externe. Mai tarziu le vom plati facand ceea ce facem si acum.......plangandu-ne ca am fost inselati.
Daca pui sumele imprumutate de romania anul trecut, si vezi apoi ce s-a facut cu banii astia......constatam ca se cam evapora.
Cum?
Pai un logan cu dotarile necesare politiei romane sare de la 7000 la 60.000 de euro.
Acum stau sa ma gandesc....au transformat acele masini in tancuri? Nu! Au gasit o firma care aduce dotarile si au platit aceste dotari. Le-au platit cu pret bun, ca asa se cade.
Pai daca plateau romani sa conceapa acele dotari, nu cred ca ieseau la fel de scump, poate, insa in acest mod romanii ajungeau producatori cu experienta de asa ceva. Asadar banii produceau efecte.....nu doar gaura in buget.
Si exemplele pot continua la infinit.
Deci! Banii vin si cum vin asa se duc.......noi ce treaba avem cu asta?
Noi suntem straita care plateste sau va plati! Si daca nu noi.......copii nostrii, educati si ei sa taca si sa inghita.
Cam asta e mostenirea pe care o lasam pana la acest moment.....o gaura cat toata Romania. Daca nu ne trezim gaura asta ne va absorbi si pe noi si pe copii copiilor nostrii.
Vorba lui Stefan.....insa el facea ceva....noi doar constatam si asteptam sa se schimbe ceva, de catre altii, noi nu avem vreme, noi pregatim viitorul cat mai placut al copiilor nostrii. Daca or putea face fata...daca nu, produse gen sfoara si sapun s-or gasi(daca nu cumva s-or opri importurile de asa ceva).

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14644
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum