Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Romania dezastru sau Romania familie....ce alegi?!!!!!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Romania dezastru sau Romania familie....ce alegi?!!!!!!!

Mesaj  Admin la data de 2010-01-29, 11:15 pm

Am ajuns la varsta de 41 de ani ca sa constat ca toata viata mea este de fapt un raspuns tocmai la intrebarile pe care mi le-am pus de-a lungul vietii.
Tocmai datorita acestei concluzii, am reevaluat intrebarile care le am in minte, pentru ca la acestea urmeaza sa imi raspunda viitorul.

Unul dintre motivele pentru care consider ca romanii este necesar sa incerce macar sa se adune prin mijloacele de comunicare( mess, online, telefon, intalniri directe), este pentru ca am o intrebare in minte: cum colaboreaza romanii cand se aduna, isi sufleca manecile si se pun pe rezolvat problema economica a Romaniei? Asta este o intrebare la care as vrea sa traiesc raspunsul.
Alta intrebare ar fi: Cum arata Romania cand functioneaza in folosul celor 20 de milioane de romani? La asta chiar ca sunt curios sa traiesc raspunsul.

In cea mai mare parte daca intrebi un roman care ar fi raspunsul posibil la aceste intrebari raspund ca nici vorba de a fi posibil asa ceva!

Sa presupunem ca este adevarat. Dar care ar fi motivul?
Invariabil tot romanul spune ca guvernul, parlamentul, presedintele nu ne lasa pentru ca sunt preocupati sa faca ceva pentru buzunarele lor.
Am intrebat apoi ce il opreste pe roman sa preia el fraiele orientarii Romaniei pe drumul bun, el si cei inca 20 de milioane de langa el?
Raspunsul este la fel invariabil: nu suntem pregatiti, nu avem cunostintele necesare, nu stim cum sa procedam!
Este trebuie sa recunosc un raspuns realist. Bazat ca intotdeauna pe realitatea romaneasca.
Daca privim tot "realist" suntem la rascruce.
Constatam zilnic ca nu suntem pregatiti pentru ce ne aduce ziua de maine. Privind in viitor vedem ca.....nu vedem nimic clar, e ceata.......poate doar situatia din Grecia ne arata ceva, ne flutura pe la nas o perspectiva care nu ne place deloc.
Cu alte cuvinte nu am fost pregatiti pentru situatia de acum, cu atat mai putin suntem pregatiti pentru situatia de maine sau oricare zi a viitorului.
Daca luam decizia de a face ceva, constatam acelasi lucru, nu suntem pregatiti pentru ce ne-ar putea astepta daca incercam sa comunicam, sa relationam, sa gasim impreuna solutii.
Asadar e "realist " faptul ca suntem la o rascruce.
Cele doua optiuni sunt....mergem pe aceeasi cale sau luam soarta tarii in maini.
Cata pregatire avem?
Vedem ca nu avem nici cea mai vaga idee ce avem de facut ca tara sa mearga bine, deci nu suntem pregatiti sa facem ceva in directia asta.......e o concluzie oportuna.
Acum as dori insa sa intreb ceva: In situatia in care Romania merge in aceeasi directie ca pana acum, suntem mai pregatiti pentru merge in acesta directie de acum , decat pentru a merge in directia dorita de noi?

In ambele cazuri nu stim cum o sa facem, in ambele cazuri va fi greu(poate), in ambele cazuri vom avea de tras.....insa numai daca luam fraiele Romaniei in mana, vom trage in directia dorita de noi toti, in cea pe care prin comunicare vom afla cum o dorim sa fie.
In ambele cazuri vom avea nevoie de curaj, in ambele cazuri vom trece prin schimbari dramatice dar numai in primul caz ne indreptam acolo unde dorim.

Astfel cred ca intrebarea pe care cred ca trebuie sa ne-o punem e asta:
E mai usor sa asteptam ca politicienii sa rezolve problema, analizand ce s-a petrecut pana acum? Suntem pregatiti pentru situatia in care vom merge pe o cale gresita aleasa de o mana de oameni, care au dovedit ca sunt interesati, doar de propriile situatii financiare?

Romane , la ce intrebare vrei sa-i aflii raspunsul , traind acest raspuns?

Alegem sa facem ceva si sa invatam pe parcurs?
Sau:
Alegem sa asteptam sa faca ei ce cred de cuviinta si invatam pe parcurs?

Si intr-o situatie si in alta pielea noastra simte efectele economice, dar cel putin in prima stim ce urmarim noi, si mergem unde dorim noi! Daca ii lasam de capul lor e foarte probabil ca ei sa ajunga stapanii Romaniei in timp ce noi traim prin parcuri si canale(ma rog o parte dintre noi....de care ne pasa nu?).
Canalul, sau viata grea, este o perspectiva pentru care avem indemanare, cunostinte, curaj, putere?
Daca avem pentru asta, avem pentru oricare varianta alegem. Orice alegem ajungem undeva: ori unde vor ei.....ori unde vrem noi, alte optiuni nu prea avem!

Eu sincer nu prea cred ca sunt pregatit sa stau cu mainile in san!Asta pentru ca am copii care nu stiu cum vor evolua, daca Romania se duce pe apa sambetei!
Prefer sa invat sa duc Romania pe drumul bun decat sa invat sa supravietuiesc pe ideile politicienilor. E "realista" alegerea mea si se bazeaza pe analiza la rece!
Care este alegerea ta?

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14939
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: