Desteapta-te, romane!
Bine ati venit pe forumul Romania Constienta!
Va rugam sa va logati sau sa va inscrieti!
Puteti vizita forumul dand click pe "Nu mai afisa"
Ca vizitator , puteti vizualiza postarile , insa nu veti putea deschide subiecte,raspunde la subiectele existente sau sa participati la sondajele forumului!
Dupa vizita, daca alegeti sa deveniti membru, aveti optiunea de inscriere si in pagina de portal (in partea stanga, precum si in lista orizontala pe care o gasiti imediat sub logo-ul forumului).
Veti primi un mail de confirmare prin care veti confirma optiunea dvs de a deveni membru.
Deasemenea, pe bara care se deruleaza gasiti link-uri spre "IMPORTANT" pe care va rugam sa il cititi cu atentie, "camera de chat", "formularul de contact" prin care ne puteti trimite sugestiile dvs in legatura cu forumul.Aceasta bara este vizibila pe toate paginile forumului.
Rugam firmele care doresc sa faca reclama sa acceseze in bara care se deruleaza sectiunea "IMPORTANT" sau forumul "Firmele romanesti se prezinta" pentru detalii de colaborare.
Inca o data "Bine ati venit".

Organizez echipe care vor sa faca activitati pe cont propriu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

default Organizez echipe care vor sa faca activitati pe cont propriu

Mesaj  Admin la data de 2010-02-08, 10:25 am

Am fost pus in situatia de a forma echipe functionale pe intreg teritoriul Romaniei.
Am castigat foarte multa experienta in acest proces.
Echipele pe care le-am organizat au functionat foarte bine.
Ce ofer deosebit ?
Un principiu: 10 persoane care vor sa lucreze avand resurse, nu foarte mari, pot angaja o persoana care sa ii invete sa se organizeze, sa se dezvolte intr-o directie pe care ei o doresc.
Cu alte cuvinte, muncitori, care vor sa lucreze angajeaza pe baza de cotract o persoana care sa ii invete cum sa devina o echipa, ce pot face ca echipa in functie de abilitatile lor, cum sa ajunga sa fie organizati intr-o firma.
10 muncitori separati asteptand sa fie angajati sau o echipa de 10 muncitori care angajeaza un organizator?
Am lucrat foarte mult timp in reparatii de televizoare , acest lucru dandu-mi abilitatea de a percepe functionarea unui sistem. O echipa este un sistem. Abilitatile de a vedea o echipa ca un sistem, apoi faptul ca in reparatii de televizoare lucrezi direct cu clientul, cu omul, m-a educat in relatiile cu oamenii, mi-a dat in timp abilitatea de a organiza echipe functionale formate din persoane care, practic, nu au mai lucrat impreuna.
Am format echipe cu persoane din judete ca :Constanta, Ilfov, Satu Mare, Baia Mare, Timisoara, Arad, Harghita, Brasov, Sibiu, Dolj, Bihor, etc. Majoritatea persoane cu care ma aflam la primul contact. Deasemenea nici ei nu mai colaborasera intre ei, practic acolo se cunosteau. Aveau in comun doar dorinta de a lucra!
M-am ocupat de gestionarea resurselor financiare , de cazare, de deplasarea echipelor.
Deasemenea am mediat conflictele aparute intre membrii echipelor, conflicte datorate de cele mai multe ori doar stresului provocat de conditiile de acasa.
Pentru mine a fost o oportunitate de a experimenta relatiile cu oamenii si capacitatile personale. Important a fost intotdeauna ca relatia mea de conducator cu un membru al echipei sa fie una de respect si colaborare. In acest sens stimulam persoana sa imi spuna cum ii este mai usor sa faca o anumita actiune si carei actiuni i se potriveste ca si abilitati si preocupari. Deasemenea cum crede ca se poate face o actiune mai rapid si mai eficient. Am aflat astfel ca romanii sunt extrem de practici si inventivi.
Asa ca daca sunteti o mana de oameni care sunteti dispusi sa va construiti viitorul, pot sa imi ofer toata experienta in acest proces.
Care este motivul pentru care nu am continuat activitatea pe cont propriu?
Firma mea a facut montaje in Romania si Ungaria, fiind in discutii cu firme din Belgia si Anglia pentru lucrari. In perioada acestor montaje am platit salarii(cu tot cu impozite) de 1,5 miliarde lei vechi. Au fost castiguri de 9 milioane plus diurne pentru o saptamana de lucru. Am subliniat acest lucru pentru a arata importanta pe care am acordat-o intotdeauna membrilor echipelor. La momentul inceperii crizei, am "luat o teapa" care m-a lasat totalmente fara resurse. Sunt pus in situatia de a o lua de la 0, insa experienta o am si este foarte folositoare celor interesati.
Cum spuneam favorizez colaborarea cu persoane care vor sa faca ceva, si inca nu stiu ce pot face! Ii pot organiza ca o echipa puternica care poate oferi pe piata romaniei un serviciu sau produs adaptat la ceea ce stiu membrii echipei sa faca in regim de colaborare eficienta. In timp, acestia castiga experienta si pot forma ei insisi echipe si sa le pregateasca. Asta este de fapt rolul meu...pregatirea pentru ca o mana de oameni sa ajunga sa invete sa faca tot ceea ce doresc, inclusiv o firma puternica cu servicii si produse ireprosabile.
E modul meu de a da o lovitura sistemului care a permis ca "teapa" sa aiba loc.
Decat sa formez echipe pentru o anumita firma, mai bine formez echipe care sa faca o firma, in acest scop le pun la indemana toata experienta mea ca organizator de echipe.
Normal, sunt platit pentru asta de catre echipa. Pretul e asemanator cu salariu unui membru al echipei.
Am promovat site-ul firmei care este inca activ. Este prezent pe toate cautarile, acolo unde este vorba de domenilu ei de activitate. Deci si siteul echipei il pot promova pana la acel nivel....stiu ce trebuie facut si cum se face.
Am lucrat in zone unde mi-am dezvoltat foarte mult abilitatile de lucru in serie, astfel ca modul meu de a gandi, practic, a dus la capacitati de eficientizare pana la maxim a lucrului bazat pe automatisme. Am lucrat ca muncitor, deci cunosc foarte bine statutul de muncitor, cunoscand si greutatile cu care se confrunta acesta.
Am condus negocieri pentru contracte cu firmele beneficiar. Am organizat resursele financiare ale firmei. Un lucru e clar.....echipele mele au fost platite chiar daca eu nu am luat banii pe montaje. Echipele si familiile lor sunt intotdeauna mai importante ca banii.
Asta pot eu sa ofer romanilor interesati!

Admin
Admin

cetatenie : Romana
Sex : masculin Puncte : 14794
Data de inscriere : 05/01/2010
Varsta : 49
Localizare : Cluj Napoca

http://romania-constienta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum